Misja Instytutu jest dzialalnosc naukowo-badawcza prowadzona do nowych rozwiazan technicznych i organizacyjnych uzytecznych w ksztaltowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczenstwa pracy i ergonomii oraz ustalenie podstaw naukowych do wlasciwego ukierunkowania polityki spoleczno-ekonomicznej panstwa w tym zakresie.
Podejście określane jako bezpieczeństwo behawioralne (ang. Behavioural-Based Safety - w skrócie BBS) czasem także jako bezpieczeństwo oparte na obserwacji zachowań czy bezpieczeństwo oparte na zachowaniach zostało opracowane na podstawie wyników prac behawiorystów, którzy zakładali, że ludzie uczą się na efektach swoich zachowań, mając tendencję do powtarzania takich zachowań, które przyniosły im przyjemność, a powstrzymywania się od takich, które przyniosły przykrość.
W podejściu BBS przyjęto, że skuteczniejsze od prób zmiany zachowań poprzez motywację oraz wprowadzanie działań mających na celu zmianę postawy wobec bezpieczeństwa pracy jest wpływanie na zachowania ludzi.
Skuteczność programów modyfikacji zachowań niebezpiecznych - doświadczenia zagranicznych przedsiębiorstw
Programy modyfikacji zachowań niebezpiecznych - wyniki wdrażania
w Polsce
Bezpieczeństwo behawioralne
a postawy pracowników wobec
bezpieczeństwa pracy
Kontrola społeczna
a przeciwdziałanie dewiacyjnym zachowaniom w przedsiębiorstwach
Dobre praktyki
w polskich przedsiębiostwch
Baza behawioralnych metod poprawy bezpieczeństwa pracy
Narzędzia wspomagające
Wyniki badania poziomu świadomości i wiedzy
na temat behawioralnych metod poprawy
bezpieczeństwa pracy w małych, średnik i dużych przedsiębiorstwach