Targi, wystawy

Wykaz
Opis

120. Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Wynalazków CONCOURS LÉPINE 2021
23 października - 1 listopada 2021

 

 

120. Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Wynalazków Concours LÉpine 2021

 

Targi Concours Lépine organizowane są od 1901 r. W roku 2021 w dniach 23 października - 1 listopada pod patronatem Prezydenta Francji oraz Prefekta Policji  została zorganizowana ich jubileuszowa 120. edycja. Concours Lépine poświęcone są transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego.

Uczestniczący w targach i konkursie wynalazków Instytut prezentował na stoisku narodowym 2 rozwiązania.

Pierwsze z dziedziny bezpieczeństwa pracy i środków ochrony indywidualnej to: Półmaska do ochrony przed smogiem. Półmaska przeznaczona jest do ochrony układu oddechowego przed:

  • szkodliwymi aerozolami zawierającymi cząstki stałe (pył PM2.5, PM10, PM4.0, dym) i cząstki cieczy (mgła)
  • parami i gazami występującymi w smogu poniżej wartości Najwyższego Dopuszczalnego Stężenia (NDS), czyli wg obowiązujących w Polsce normatywów dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Jest to półmaska płaska średniej klasy ochrony FFP2 NR stanowiąca kompletny sprzęt ochrony układu oddechowego. Charakteryzuje się dobrym stopniem przylegania do twarzy, a dzięki zastosowanym wzorom fluorescencyjnym użytkownik jest dobrze widoczny w warunkach słabego oświetlenia, np. w okresie jesienno-zimowym.

 

 

 

Prezentowany wynalazek został nagrodzony brązowym medalem.

Drugim rozwiązaniem prezentowanym na stoisku była Aplikacja mobilna Size 4 Face wspomagająca prawidłowe dopasowanie półmasek do wymiarów twarzy użytkownika. Aplikacja na telefon komórkowy dostarcza użytkownikowi sprzętu ochrony układu oddechowego informatyczne narzędzie wspomagające dopasowanie rozmiaru półmasek do indywidualnych wymiarów twarzy  (uprzednio zaklasyfikowanej do jednego z pięciu rozmiarów) oraz rekomenduje z bazy danych zawartych w aplikacji przykładowe modele półmasek dostępne na rynku.

Zaprezentowany wyrób wyróżniono srebrnym medalem  międzynarodowego konkursu.