Zadania finansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych
Streszczenie

Popularyzowanie wiedzy oraz zwiększanie świadomości młodych pracowników, jak i ich pracodawców na temat czynników ryzyka oraz profilaktyki dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego u młodych pracowników umysłowych

Kierownik projektu: dr Joanna Mazur-Różycka

Streszczenie projektu:

Dofinansowano ze środków budżetu państwa
Narodowy Program Zdrowia
na lata 2021-2025

 

Popularyzowanie wiedzy oraz zwiększanie świadomości młodych pracowników, jak i ich pracodawców na temat czynników ryzyka oraz profilaktyki dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego u młodych pracowników umysłowych

 

Dofinasowanie:

248 400,00 zł   

Całkowita wartość:

248 400,00 zł

Termin realizacji:

12.03.2025 - 31.12.2025

 

Opis projektu:
Projekt realizowany jest na podstawie umowy zawartej ze Skarbem Państwa – Ministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12.03.2025 r., w ramach zadania z zakresu zdrowia publicznego pod nazwą: Podejmowanie inicjatyw na rzecz profilaktyki chorób zawodowych i związanych z pracą, w tym ze służbą żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy oraz wzmocnienie zdrowia pracujących, odpowiadającego Celowi Operacyjnemu 4. Zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne.

 

Celem projektu jest prowadzenie działań mających na celu popularyzowanie wiedzy oraz zwiększanie świadomości młodych pracowników, jak i ich pracodawców na temat czynników ryzyka dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego oraz ich profilaktyki wśród młodych pracowników umysłowych.

 

Dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego zaliczane są obecnie do chorób cywilizacyjnych i są najczęściej zgłaszanymi dolegliwościami w badaniach populacyjnych. W badaniach własnych przeprowadzonych w CIOP-PIB w 2024 r. w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2021-2025 wykazano, że spośród badanych osób jedynie 13,6% nie wskazało występowania jakiejkolwiek dolegliwości mięśniowo-szkieletowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Młodzi pracownicy narażeni są w środowisku pracy na wiele różnorodnych czynników ryzyka, które mogą silnie wpływać na stan psychofizyczny i przyczyniać się do powstawania bądź nasilenia dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego. Powszechność występowania schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego stanowi istotny problem społeczny jak i ekonomiczny. W celu przeciwdziałania chorobom związanym z pracą, ważne jest, aby podejmować działania mające na celu popularyzowanie wiedzy oraz zwiększanie świadomości młodych pracowników oraz ich pracodawców na temat czynników ryzyka dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego oraz ich profilaktyki. Propagowanie i wdrażanie zachowań prozdrowotnych dostosowanych do młodych pracowników umysłowych może mieć bezpośredni wpływ na większą satysfakcję z wykonywanej pracy oraz na jakość i długość aktywności zawodowej.



Okres realizacji: 12.03.2025 – 31.12.2025