Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Obciążenia zawodowe strażaka-ratownika |
Stres pourazowy w zawodzie strażaka |
Stres przewlekły w zawodzie strażaka |
Stres i sposoby radzenia sobie z nim przez policjantów i strażaków |
Problemy funkcjonariusza Policji związane z codzienną służbą |
Ocena obciążenia wysiłkiem fizycznym kobiety-żołnierza |
Świadczenia odszkodowawcze dla funkcjonariuszy służb mundurowych z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej |
BHP w służbach mundurowych
Praca funkcjonariuszy służb mundurowych (straży pożarnej, policji, wojska i innych), niezależnie od formacji, charakteryzuje się znacznie większym, niż przeciętnie zawodowym narażeniem na utratę zdrowia lub życia w związku z pełnioną służbą. Ryzyko zawodowe wynikające z sytuacji i wydarzeń niebezpiecznych, w których z założenia biorą udział funkcjonariusze jest stałym elementem pracy (służby), z założenia niemożliwym do wyeliminowania. Dlatego problematyka „BHP” w ogólności jest tam widziana w sposób odmienny, niż w typowym środowisku pracy, w którym sytuacje niebezpieczne i różnego typu obciążenia są bardzo często efektem błędów w przestrzeganiu reguł bezpieczeństwa.
Zawód strażaka został zakwalifikowany do grupy o bardzo wysokim stopniu ryzyka. Jego specyfika oraz szczególny charakter wynikają z misji społecznej, którą pełnią strażacy. Ich praca wiąże się z wieloma zagrożeniami występującymi podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, które mogą niekorzystnie wpływać na ich zdrowie, a niejednokrotnie zagrażać ich życiu. Funkcjonariusze straży pożarnej wykonują swoją pracę w sytuacjach, które wymagają od nich odpowiedzialności, opanowania, szybkiej reakcji, dużej wytrzymałości psychofizycznej oraz prawidłowego postępowania z osobami, które uległy wypadkowi.
Podobnie praca w zawodzie policjanta stawia szczególnie wysokie wymagania osobom, które ją wykonują. Jego specyfika wiąże się z poziomem bezpieczeństwa i porządku publicznego, a co za tym idzie, powoduje znaczne obciążenie psychiczne oraz fizyczne. Stres jest zatem nieodzownym elementem wykonywania tej pracy.
W serwisie niniejszym przedstawiono kilka opracowań dotyczących problemów związanych z pełnieniem służby w straży pożarnej, policji i wojsku, widzianych w aspekcie bezpieczeństwai higieny pracy, a w szczególności towarzyszących na codzień funkcjonariuszom obciążeń psychicznych i fizycznych.
Ostatnio udostępnione tematy
w BHP-Info: