Czasopismo naukowe „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy” powstało jako wydawnictwo Międzyresortowej Komisji do spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy i jest wydawane od 1985 r. (dziesięć pierwszych zeszytów ukazało się pod tytułem „Biuletyn  Międzyresortowej Komisji do Spraw Aktualizacji Wykazu Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy”). Czasopismo ukazuje się cztery razy w roku.

 

W kwartalniku są publikowane artykuły naukowe:

  • artykuły źródłowe/przeglądowe,
  • artykuły monograficzne (dokumentacje) dotyczące czynników chemicznych i fizycznych, ze szczególnym uwzględnieniem ich szkodliwego oddziaływania na organizm człowieka w środowisku pracy, a także z uzasadnieniem zaproponowanych i przyjętych w Polsce wartości ich najwyższych dopuszczalnych stężeń (NDS) i najwyższych dopuszczalnych natężeń (NDN),
  • artykuły dotyczące oznaczania czynników chemicznych i fizycznych na stanowiskach pracy

oraz sprawozdania z działalności Międzyresortowej Komisji do spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy.

 

Czasopismo umożliwia publikowanie wyników prac badawczych autorom z instytutów naukowych oraz ośrodków uniwersyteckich. Czasopismo jest przypisane do dyscyplin naukowych: nauki o zdrowiu oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. W wymiarze praktycznym ukazujące się w kwartalniku artykuły są skierowane do pracodawców oraz służb odpowiedzialnych za profilaktykę medyczną, techniczną i kształtowanie bezpiecznych dla człowieka warunków pracy.

 

Opublikowanie w kwartalniku monograficznych dokumentacji substancji szkodliwych wraz z wartościami NDS – przed ich opublikowaniem w rozporządzeniu ministra właściwego ds. pracy –  pozwala na podjęcie w zakładach pracy, które produkują, magazynują lub stosują szkodliwe substancje, określonych działań chroniących zdrowie i życie pracowników. Artykuły na temat oznaczania poziomów stężeń czynników chemicznych i natężeń czynników fizycznych zawierają procedury metod oznaczania, które następnie stanowią podstawę projektu Polskich Norm. Publikacje służą do oceny zagrożeń szkodliwymi substancjami w środowisku pracy oraz ustalenia odpowiedniej profilaktyki.

 

Pełne teksty artykułów są udostępniane na stronie internetowej czasopisma (open access) wraz z ukazaniem się nowego numeru kwartalnika.

 

Kwartalnik  „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy” jest indeksowany w bazach czasopism naukowych: ARIANTA,  BazTech, Chemical Abstracts, Index Copernicus, OSH UPDATE + FIRE oraz PBN.

 

Index Copernicus Value (ICV) czasopisma „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy” za 2023 r. wynosi 91,86



ISSN 1231-868X

 

Wydawca
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy
ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa

 

Kontakt do Redakcji
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy
Redakcja kwartalnika „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy”
ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa
tel.:  22 623 36 82
e-mail: pimosp@ciop.pl

 

www.ciop.pl/pimosp_strona

 

Zamówienia można składać telefonicznie (22 623 36 98) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: kancelaria@ciop.pl

Płatne przelewem po otrzymaniu faktury. Przesyłka może być wysłana na Państwa życzenie za zaliczeniem pocztowym.

Cena za egz. – 18 zł + 8% VAT

 

Artykuły z roczników
2024 - 2004
Wybierz rocznikWybierz numer