Odpowiedzi na pytania prawne
Pytania
Odpowiedzi
Kategoria: Emerytury i renty

Czy przejście na emeryturę później niż w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego jest korzystne?

 

W Polsce ustawowy wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale w momencie przechodzenia na emeryturę równie ważny co wiek jest staż pracy. Minimalny okres odprowadzania składek emerytalnych wynosi obecnie 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn. Ten minimalny okres składkowy wiąże się jednak z tym, że ubezpieczony może otrzymać najniższe świadczenie. Jeżeli ktoś nie udowodni tego minimalnego stażu pracy, może otrzymać emeryturę poniżej wysokości minimalnej. Dlatego ZUS przekonuje, że warto w miarę możliwości pracować dłużej - dłuższa praca gwarantuje bowiem wyższą emeryturę.

Od 1 stycznia 2022 r. seniorzy, którzy nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych i wciąż pracują lub prowadzą inną działalność zarobkową, mogą skorzystać ze zwolnienia przychodów z tej aktywności od podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie to dotyczy osób w wieku emerytalnym i można z niego korzystać na bieżąco w trakcie roku lub uwzględnić je dopiero w rozliczeniu podatkowym. Wspomniana ulga zwalnia z podatku przychody seniora do wysokości 85 528 zł rocznie i nie pomniejsza kwoty wolnej od podatku, pod warunkiem że taka przysługuje. Senior dostaje więc wyższą kwotę "do ręki". Dotyczy to okresu, w którym wydłuża on swoją aktywność zarobkową i nie pobiera emerytury ani renty. Celem tej ulgi jest zachęta do wydłużania aktywności zawodowej. Dodatkowe składki na koncie emerytalnym i późniejsze przejście na emeryturę skutkują wyższym świadczeniem pobieranym do końca życia.

Polski system emerytalny oferuje znaczące zachęty do odraczania terminu przejścia na emeryturę. Jeden rok dłuższej pracy oznacza nawet kilka lub kilkanaście procent wyższą kwotę przyznanej emerytury.

 

Wiesława Lempska

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

BP1/2024