Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Miło nam poinformować, że Minister Edukacji i Nauki przyznał
DECYZJĄ NR 333/209/2022 Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy
– Państwowemu Instytutowi Badawczemu
w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
KATEGORIĘ NAUKOWĄ A
Instytut jest podstawową placówką naukowo-badawczą w Polsce zajmującą się kompleksowo problematyką kształtowania warunków pracy zgodnie z psychofizycznymi możliwościami człowieka.
Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych prowadzących do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych w zakresie ochrony pracy w dziedzinie bezpieczeństwa, higieny pracy i ergonomii oraz wykonywanie innych zadań szczególnie ważnych dla osiągnięcia celów polityki społeczno-gospodarczej państwa w tej dziedzinie.
Rozwiń/Zwiń
Do zakresu działania Instytutu należy
Instytut jest państwową jednostką organizacyjną wyodrębnioną pod względem prawnym, organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym. Posiada osobowość prawną. Instytut posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinie inżynieria środowiska. Instytut zatrudnia obecnie ok. 250 osób, z czego 68 - to pracownicy naukowi. W grupie tej profesorowie stanowią 19%, adiunkci - 57%, a asystenci - 24%.