Zasady etyki wydawniczej kwartalnika „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy”

Zasady ogólne

  1. Oświadczenie w sprawie etyki publikacji i nadużyć w publikowaniu obowiązujące w redakcji kwartalnika „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy” jest zgodne ze standardami wytycznych Komitetu ds. Etyki Publikacji (COPE) dotyczących najlepszych praktyk dla redaktorów czasopism, dostępnych na stronie internetowej: https://publicationethics.org/.
  2. Każda osoba zaangażowana w proces publikacji (autor/rzy, redaktor/rzy czasopisma, recenzenci i wydawca) jest zobowiązana do przestrzegania norm etycznych dotyczących publikacji wymienionych w powyższych wytycznych i w niniejszym oświadczeniu.
  3. Zapewnia się poufność wszystkich danych osobowych wszystkich osób zaangażowanych w publikację zgodnie z wymogami RODO (ogólne rozporządzenie o ochronie danych z dnia 4 maja 2016 r.), a także poufność wszystkich materiałów przekazanych redakcji do czasu ich publikacji.

 

Obowiązki redaktora

Zakres obowiązków

  1. Redaktor może kierować się opinią członków rady redakcyjnej czasopisma, recenzentów czasopisma oraz wymogami prawnymi (dotyczącymi zniesławienia, naruszenia praw autorskich i plagiatu) w przypadku możliwego lub udowodnionego przewinienia redakcyjnego.
  2. Redaktor może również konsultować się ze współredaktorami, członkami rady redakcyjnej i recenzentami czasopisma przy podejmowaniu innych decyzji redakcyjnych.
  3. O tym, które artykuły zgłoszone do czasopisma zostaną opublikowane, decyduje redaktor w ścisłej współpracy z radą redakcyjną.
  4. Redaktor decyduje o tym, kto zostanie zaproszony do zrecenzowania nadesłanych artykułów.
  5. Redaktor ponosi odpowiedzialność za zapewnienie wiarygodności danych naukowych. Oznacza to podjęcie takich kroków, jak wycofanie, opublikowanie erraty i/lub przeprosin oraz wyrażenie zaniepokojenia w przypadku udowodnionego przewinienia redakcyjnego. Oznacza to również zapobieganie naruszeniom norm intelektualnych i etycznych.
  6. Redaktor powinien zapewnić najwyższą jakość naukową (we współpracy z członkami rady redakcyjnej i recenzentami czasopisma) i edytorską wszystkich artykułów przygotowywanych do publikacji. Redakcja czasopisma zastrzega sobie prawo do opracowania językowego przesłanego artykułu.


Nadzór etyczny

  1. Redaktor bierze pod uwagę wyłącznie wartość naukową zgłoszonego artykułu, nie uwzględniając rasy, pochodzenia etnicznego, obywatelstwa, płci, orientacji seksualnej, poglądów politycznych ani przekonań religijnych autora (lub autorów).
  2. Redaktor traktuje wszelkie dane (zarówno osobowe, jak i wszelkie informacje o przesłanym rękopisie) jako poufne. Zachowanie poufności wszystkich danych zostanie zapewnione zgodnie z wymogami RODO (ogólne rozporządzenie o ochronie danych z dnia 4 maja 2016 r.). Redaktor i zespół redakcyjny nie mogą ujawniać żadnych informacji o nadesłanym rękopisie nikomu poza (w sytuacjach uzasadnionych zasadami procesu redakcyjnego i recenzenckiego) autorem korespondującym, współredaktorami, recenzentami i członkami rady redakcyjnej.
  3. Redaktor powinien zadbać o to, aby nadesłane rękopisy były w pełni oryginalne. Z tego względu stosuje się oprogramowanie antyplagiatowe do sprawdzania oryginalności wszystkich przesłanych artykułów.


Postępowanie w przypadku przewinień redakcyjnych i skarg etycznych

  1. W przypadku możliwego lub udowodnionego przewinienia redakcyjnego redaktor podejmie wszelkie uzasadnione kroki w celu wyjaśnienia sytuacji i zmiany danego artykułu. Oznacza to konieczność zagwarantowania osobie, która poinformowała o naruszeniu zasad etycznych, że sytuacja zostanie rozwiązana, zebranie wszystkich danych, skontaktowanie się z odpowiednią osobą zaangażowaną w proces redakcyjny oraz współpracę podczas całego procesu dochodzenia i wyjaśniania.
  2. W razie potrzeby redaktor zobowiązuje się do wycofania publikacji danego rękopisu lub jeśli został on już opublikowany, do opublikowania erraty i/lub wyjaśnień, wycofania, przeprosin i wyrażenia zaniepokojenia w czasopiśmie.


Konflikt interesów

  1. Przed przesłaniem artykułu do recenzentów redaktor powinien upewnić się, że recenzent nie pozostaje w konflikcie interesów z żadnym z autorów, przedsiębiorstw lub instytucji związanych z artykułem.
  2. Redaktor zobowiązuje wszystkich współautorów do ujawnienia informacji o istnieniu potencjalnego konfliktu interesów, jeśli są tego świadomi. Jeśli taki konflikt zostanie ujawniony po opublikowaniu, należy podjąć odpowiednie kroki, takie jak zamieszczenie oświadczenia wyrażającego zaniepokojenie w czasopiśmie.
  3. Redaktor zapewnia również, aby opublikowany w czasopiśmie materiał handlowy nie był sprzeczny z jego zasadami etycznymi i nie wpływał na decyzje redakcyjne.

 

Obowiązki recenzenta

Zakres obowiązków

  1. Recenzent wspiera redaktora w podejmowaniu decyzji redakcyjnych i pomaga autorowi w doskonaleniu rękopisu.
  2. Recenzent, podobnie jak każda osoba zaangażowana w proces redakcyjny, jest zobowiązany do ochrony rzetelności dorobku naukowego i przestrzegania etycznych norm publikacji wymienionych w niniejszym oświadczeniu. Oznacza to uczciwy i odpowiedni proces wzajemnej oceny oraz ścisłą współpracę z redaktorem w przypadku podejrzenia lub udowodnienia przewinienia redakcyjnego.
  3. W przypadku braku kompetencji w określonej dziedzinie lub innych zobowiązań, które uniemożliwiłyby terminowe wykonanie recenzji, recenzent powinien niezwłocznie powiadomić redaktora, aby umożliwić zaangażowanie innych recenzentów.
  4. Recenzent przyjmuje do wiadomości i przestrzega zasady procesu recenzowania czasopisma „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy”.

 

Zasady procesu recenzowania

  1. Wszystkie artykuły publikowane w kwartalniku „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy”podlegają recenzji przez dwóch niezależnych recenzentów (ekspertów w danej dziedzinie) zgodnie z zasadą, że recenzent i autor nie znają swoich tożsamości (recenzje typu double blind), co pozwala uniknąć ryzyka konfliktu interesów.
  2. W przypadku jednej recenzji negatywnej artykuł zostaje przesłany do trzeciego recenzenta. Dwie recenzje negatywne powodują odesłanie artykułu do autora.
  3. Tekst artykułu wraz z recenzjami zostaje wysłany autorowi w celu dokonania zmian i uzupełnień zgłoszonych przez recenzenta/ów i redakcję oraz akceptacji tekstu do druku.
  4. Autorzy są zobowiązani do ustosunkowania się do uwag recenzentów i przesłania do redakcji kwartalnika informacji o ich uwzględnieniu (lub nieuwzględnieniu). Uzasadnienie autora zostaje przekazane redaktorowi tematycznemu, który decyduje, czy wyjaśnienia autora są wystarczające. O zakwalifikowaniu artykułu do opublikowania decyduje redaktor naczelny we współpracy z redaktorami tematycznymi. 

 

Obiektywizm

  1. Recenzja powinna być przeprowadzona obiektywnie, bez jakiejkolwiek krytyki pod adresem autora.
  2. Recenzenci powinni wyrażać swoje opinie w sposób jasny, używając odpowiednich argumentów.


Cytaty

  1. Recenzenci powinni wskazać wszelkie istotne opublikowane prace, które nie zostały zacytowane przez autora/ów, i poinformować o nich autora.
  2. Recenzenci powinni również zwrócić uwagę autora na wszelkie podobieństwa między recenzowanym rękopisem a innymi opublikowanymi danymi, o których recenzent ma wiedzę.
  3. Recenzenci powinni zaznaczyć, że każdemu stwierdzeniu opisanemu wcześniej w innej pracy powinien towarzyszyć stosowny cytat.


Konflikt interesów

Recenzenci nie powinni wyrażać zgody na ocenę rękopisów, w przypadku których występuje konflikt interesów z którymkolwiek z autorów, przedsiębiorstw lub instytucji powiązanych z artykułem.


Poufność

Rękopisy przyjęte do recenzji muszą być traktowane jako dokumenty poufne. Nie wolno ich pokazywać ani omawiać z innymi osobami bez zgody redaktora.

 

Formularz recenzji: [plik PDF do pobrania: formularz-recenzji.pdf  ]

 

Obowiązki autora

Zakres obowiązków

  1. Autor, podobnie jak każda osoba zaangażowana w proces redakcyjny, jest zobowiązany do przestrzegania norm etycznych publikacji wymienionych w niniejszym oświadczeniu, a także zasad recenzji i procesu redakcyjnego czasopisma „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy”.
  2. Autor korespondencyjny składa oświadczenie wg wzoru podanego poniżej:
    [plik PDF do pobrania: oswiadczenie-autora.pdf ]

  1. W przypadku jakichkolwiek błędów merytorycznych, redakcyjnych lub naruszeń norm etycznych publikacji autor jest zobowiązany do dokonania korekty artykułu.
  2. Prawa autorskie są zgodne z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DzU 1994, nr 24, poz. 83).


Autorstwo

  1. Autorstwo powinno być ograniczone do osób, które wniosły znaczący wkład w powstanie artykułu.
  2. Autor korespondencyjny powinien upewnić się, że wszyscy współautorzy zapoznali się i zatwierdzili ostateczną wersję artykułu oraz wyrazili zgodę na jego publikację.
  3. Autor korespondencyjny powinien upewnić się, że lista autorów jest kompletna i właściwa.


Oryginalność i plagiat

  1. Autorzy potwierdzają, że przesłany rękopis jest dziełem całkowicie oryginalnym.
  2. W przypadku wykorzystania przez autorów prac innych osób, powinny one zostać odpowiednio przytoczone lub zacytowane.


Publikacja wielokrotna

Złożenie jednego rękopisu do kilku czasopism jest niedopuszczalne i traktowane jako naruszenie norm etycznych. Autor korespondencyjny składa oświadczenie, o którym mowa powyżej (w części dotyczącej zakresu praw i obowiązków autorów), w którym oświadcza, że artykuł nie został wcześniej opublikowany, w całości lub w części, pod tym samym lub innym tytułem.


Konflikt interesów

  1. Autorzy powinni ujawnić wszelkie możliwe konflikty interesów, które mogły mieć wpływ na wyniki powiązanego badania lub ich interpretację.
  2. Wszelkie źródła wsparcia finansowego projektu zostały przedstawione w rękopisie oraz w oświadczeniu, o którym mowa powyżej (w części dotyczącej zakresu praw i obowiązków autorów).


Błędy

Autor jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia redaktora w przypadku wykrycia istotnego błędu lub nieścisłości w opublikowanym artykule. Autor zobowiązuje się do współpracy z redaktorem w zakresie publikacji odpowiednich sprostowań lub, w szczególnie poważnych przypadkach, wycofania artykułu.


Źródła wiedzy

  1. Wszelkie informacje pochodzące z innych prac powinny być opatrzone odpowiednim odnośnikiem i/lub cytowane.
  2. Autorzy powinni cytować wszystkie publikacje, które mają istotne znaczenie dla danej dziedziny badań.


Standardy sprawozdawczości

  1. Autorzy przedstawiają swoje badania w sposób rzetelny, z uwzględnieniem obiektywnego ich omówienia i wszystkich danych źródłowych.
  2. Metody oznaczania opublikowane w czasopiśmie „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy” obejmują procedury analityczne przedstawione w sposób umożliwiający ich powielanie przez inne osoby. Procedura określa wszystkie szczegóły i czynności, które należy wykonać krok po kroku.
  3. W swoich artykułach autorzy będą informować o wszelkich zagrożeniach dla zdrowia, które mogą być spowodowane narażeniem na kontakt z opisanymi substancjami lub mogą wiązać się z wykonywaniem procedury analitycznej.
  4. Świadomie zawarte w rękopisach nieprecyzyjne stwierdzenia są niedopuszczalne i uważane za nieetyczne.

 

 

Artykuły z roczników
2023 - 2004
Wybierz rocznikWybierz numer