Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Regulamin XXIV edycji konkursu
Ogólny regulamin konkursu na plakat i oświadczenie
Patronat:
Minister Pracy i Polityki Społecznej
Główny Inspektor Pracy
Organizatorzy:
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, a także Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi i Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.
Sponsor XXIV edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy:
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
WYNIKI
Jury w głosowaniu jawnym przyznało 3 nagrody główne i 5 równorzędnych wyróżnień:
I nagroda - Maciej Mytnik ( seria 4 plakatów)
II nagroda - Małgorzata Komorowska
III nagroda - Marek Osman
Wyróżnienia:
Jacek Bieńkowski | Joanna Frydrychowicz, Krzysztof Skrzypczyk |
Julia Jackowska, | Julia Parchimowicz, |
Eugeniusz Skorwider | |
Wybrane zostały również plakaty do zaprezentowania na wystawie pokonkursowej i w katalogu
Autorzy wybranych prac:
Posiedzenie Jury konkursu
W dniu 24 czerwca br. odbyło się w Instytucie posiedzenie Jury XXIV edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy pn. Praca a czas wolny
Skład Jury:
Praca a czas wolny
Utrzymywanie równowagi pomiędzy pracą zawodową a czasem wolnym przeznaczanym na życie rodzinne, spotkania z przyjaciółmi, zainteresowania, sport, podróże, itp. to niezbędny element higieny psychicznej. Przyczynia się do lepszego samopoczucia nie tylko psychicznego, ale i fizycznego. Sprzyja też większej efektywności pracy.
Gdzie leży jedna z ważniejszych przyczyn braku równowagi?
Duża konkurencja na rynku pracy sprawia, że utrzymanie tego balansu nie jest łatwe. Statystyki europejskie od wielu lat odnotowują wyraźny trend polegający na wzroście intensywności pracy. By sprostać wymaganiom rynku, firmy stawiają przed pracownikami coraz wyższe wymagania co do ilości pracy, a także jej tempa. Sprzyja to zakłóceniu równowagi między czasem przeznaczanym na pracę a czasem wolnym.
Jakie są zagrożenia?
Brak równowagi praca-czas wolny jest istotnym źródłem stresu w pracy, a stąd przyczynia się do wielu schorzeń, np. sercowo-naczyniowych, mięśniowo-szkieletowych i innych, a także większego wyczerpania emocjonalnego, wypalenia zawodowego, uzależnienia od alkoholu i innych używek.
Co może zrobić pracodawca?
Świadomość zagrożeń wynikających z zakłócenia równowagi między pracą a życiem prywatnym przyczyniła się do coraz szerszego stosowania przez pracodawców działań prewencyjnych. Należą do nich m.in.:
Co może zrobić sam pracownik?
Sekretariat organizacyjny Konkursu – Sekretariat Organizacyjny Konkursu prowadzi Ośrodek Promocji Organizatora. Informacji dotyczących konkursu udziela kurator konkursu - mgr Marta Derlicka (Tel. 22/623 37 23, fax 22/623 32 64, e-mail: mader@ciop.pl)