Konkurs fotograficzno-filmowy 2024 pt. „O!ZNAKI PRACY”

 

8. EDYCJA KONKURSU FOTOGRAFICZNO-FILMOWEGO

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy 27 listopada 2024 r. o godz. 17.30 na uroczysty finał tegorocznej edycji konkursu fotograficznego i filmowego O!ZNAKI PRACY 2024 "Przyszłość pracy: Technologia i człowiek", który odbędzie się w Warszawie, w Kinie Wisła, pl. Wilsona 2.

 

Program spotkania:

17.30-18.30 Przegląd filmów krótkometrażowych O!ZNAKI PRACY 2024

18.30-20.00
- Ogłoszenie wyników konkursu filmowego O!ZNAKI PRACY 2024 i wręczenie nagród
- Ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego O!ZNAKI PRACY 2024 i wręczenie nagród
- Wernisaż wystawy fotografii O!ZNAKI PRACY 2024.

 

Udział w uroczystości jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Możliwość udziału jedynie dla posiadaczy bezpłatnych wejściówek, które będą rozdawane mailowo po przesłaniu zgłoszenia na adres: ewtol@ciop.pl.

 

O konkursie

 

Konkurs O!ZNAKI PRACY jest organizowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy w ramach działań na rzecz wykorzystywania różnorodnych form artystycznego przekazu w upowszechnianiu problematyki bezpieczeństwa i ochrony zdrowia człowieka w środowisku pracy i nauki.

Celem konkursu jest inspirowanie dyskusji na temat współczesnych wyzwań związanych z pracą, sondaż wyobrażeń na temat współczesnego rozumienia bezpieczeństwa pracy, budowanie świadomości współczesnych zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa pracy oraz sposobów przeciwdziałania.

 

Strona konkursu: https://oznakipracy.ciop.pl/aktualnosci

 

Tematyka konkursu 2024

 

„Przyszłość pracy: Technologia i człowiek”

 

Technologia zmienia nasze miejsca pracy, ale również te zmiany wpływają na nas jako ludzi. Konkurs ma na celu uwrażliwienie na kwestie związane z bezpieczeństwem, higieną pracy, etyką oraz zrównoważonym rozwojem w kontekście szybko rozwijających się technologii. Ma także inspirować do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które będą korzystne zarówno dla pracowników, jak i dla środowiska pracy.

1. Interakcje człowiek-technologia

    • Współpraca ludzi z nowoczesnymi maszynami i systemami.
    • Kontrastowe obrazy przedstawiające różne sposoby pracy – tradycyjne i nowoczesne.

2. Bezpieczeństwo i higiena pracy

    • Fotografie i filmy ilustrujące nowe technologie zwiększające bezpieczeństwo w miejscu pracy (np. systemy monitoringu i noszone urządzenia ochronne).
    • Fotografie i filmy ilustrujące zagrożenia psychospołeczne związane z wykorzystywaniem nowych technologii, takie jak stres, przeciążenie informacyjne czy problemy z równowagą między życiem zawodowym a prywatnym.

3. Praca zdalna i mobilna

    • Sceny z codziennego życia osób pracujących zdalnie, korzystających z technologii do wykonywania obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca.
    • Przykłady nowoczesnych biur domowych i przestrzeni coworkingowych.

4. Edukacja i adaptacja

    • Fotografie i filmy przedstawiające procesy szkoleniowe i adaptacyjne w miejscach pracy, w których wdrażane są nowe technologie.
    • Jak pracownicy uczą się obsługi nowych narzędzi i systemów.

 

Harmonogram 8. edycji konkursu:

 

    • 16 września 2024 r. – rozpoczęcie rejestracji uczestników konkursu na stronie internetowej konkursu i przesyłania prac na konkurs;
    • 25 października 2024 r. – ostateczny termin rejestracji uczestników konkursu na stronie internetowej konkursu i przesyłania prac na konkurs;
    • 25-28 października 2024 r. - preselekcja (ocena zgodności prac zgłoszonych na konkurs z regulaminem);
    • 29 października - 6 listopada 2024 r. – I etap oceny prac konkursowych;
    • 8-18 listopada 2024 r. – II etap oceny prac konkursowych;
    • 27 listopada 2024 (środa) – uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród (Kino Wisła w Warszawie)

 

Dodatkowe informacje na temat konkursu:

 

Ewelina Tołkacz
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
tel. 22 623 37 26, e-mail: ewtol@ciop.pl

 

Zachęcamy do śledzenia profilu Instagram konkursu


8. edycja konkursu została zorganizowana w ramach VI etapu programu wieloletniego pn. „Rządowy Program Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy”, finansowanego w zakresie zadań służb państwowych ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (zadanie nr 7.ZS.10 pt. „Wsparcie budowania kultury bezpieczeństwa pracy poprzez upowszechnianie wśród pracowników i pracodawców elementów komunikacji wizualnej”). Koordynator Programu: Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.