Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Regulamin XXVII edycji konkursu
Ogólny regulamin konkursu na plakat i oświadczenie
Patronat:
Główny Inspektor Pracy
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego |
|
Organizatorzy: Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, a także Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi i Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. |
Sponsor XXVII edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy: |
Wystawa plakatów:
W dniu 17 października 2018 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plakatów edycji pn. „Biuro”, połączone z wręczeniem nagród laureatom. Wzięli w nim udział goście z instytucji i urzędów centralnych m.in. Dariusz Głuszkiewicz – z-ca Dyrektora Departamentu Prawa Pracy MRPiPS, Małgorzata Kurowska – Naczelnik Wydziału BHP w Departamencie Prawa Pracy MRPIPS, Dariusz Mińkowski – z-ca Głównego Inspektora Pracy, Zbigniew Kowalczyk – Dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji w Głównym Inspektoracie Pracy, Jarosław Wartak – z-ca Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w MKiDN, Mariusz Knorowski – Kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie, Renata Górna - OPZZ, Katarzyna Kitajewska – Naczelnik Wydziału ds. Higieny Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Małgorzata Sokalska NSZZ „Solidarność”, Elżbieta Bożejewicz – Prezes OSPS BHP oraz firm współpracujących z Instytutem min. Maria Żmidzińska – Dyrektor BHP i Marek Kubel – Specjalista ds. BHP w firmie Trakcja PRKiI S.A. oraz Justyna Nowak – Specjalista ds. BHP z firmy PGNiG a także przedstawiciele środowisk twórczych, wyższych uczelni i szkół podstawowych.
W trakcie uroczystości zaproszeni goście wystąpili z krótkimi przemówieniami a przewodniczący Jury konkursu, prof. Władysław Pluta, odczytał protokół z posiedzenia Jury, następnie wręczono dyplomy laureatom konkursu.
Laureaci konkursu
Nagrody główne:
I nagroda – Róża Szczucka | II nagroda – Eugeniusz Skorwider |
III nagroda – Bartek Zygmunt Siegmund | |
Wyróżnienia:
Marta Małgorzata Kondratowska | Szymon Szymankiewicz |
Marek Osman | Marek Osman |
Kamil Wójcik | |
Autorzy prac wybranych na wystawę pokonkursową:
Posiedzenie Jury konkursu
W dniu 14 czerwca 2018 r. odbyło się w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym posiedzenie Jury XXVII edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy pn. „Biuro”.
Jury konkursu:
Jury przyznało trzy nagrody główne i pięć równorzędnych wyróżnień, a 50 projektów plakatów (łącznie z nagrodzonymi i wyróżnionymi) wybrało do zaprezentowania na wystawie pokonkursowej i w katalogu.
Tematyka XXVII edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy
Współczesne biuro ma niejedno oblicze. Biurami są pomieszczenia zapewniane przez pracodawcę, w których pracownicy wykonują powierzone im zadania, zazwyczaj w dużych zespołach, kontaktując się z klientami bezpośrednio lub jedynie za pośrednictwem komputera i telefonu. Biura przeniosły się także do przestrzeni domowej, przesunięto granicę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, zaburzając stan równowagi między tymi obszarami życia. Biurami stały się także wynajęte pomieszczenia w atrakcyjnych częściach dużych miast, zwane coworking space, w których freelancerzy, start-upowcy czy przedstawiciele wolnych zawodów znajdują inspirujące miejsce do czasowej pracy.
Z pozoru praca biurowa jest najbezpieczniejsza, a jednak bardzo silnie wpływa na zdrowie i jakość życia pracowników. Dla komfortu takiej pracy znaczenie mają zarówno czynniki fizyczne: oświetlenie, jakość powietrza czy temperatura i poziom wilgotności, jak i psychiczne, związane z pracą w zespole. Napięcia nerwowe wywołujące stres, zaburzone stosunki międzyludzkie w pracy czy sytuacje konfliktowe odbijają się na zdrowiu pracowników. Długotrwała pozycja siedząca i związane z nią statyczne obciążenie mięśni tułowia i pleców prowadzą do dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. Pracujący w domowych biurach za niezależność od „stacjonarnego” pracodawcy i brak sztywnych godzin pracy płacą często konfliktami rodzinnymi i poczuciem izolacji od innych ludzi, co sprawia, że praca w takim systemie staje się także uciążliwa.
Całokształt wymienionych warunków pracy biurowej może prowadzić do nadmiernego przeciążenia organizmu, osłabienia sprawności intelektualnej i wielu schorzeń.
We współczesnym biurze jak w lustrze odbijają się więc wszystkie zmiany zachodzące we współczesnym świecie pracy, zarówno te, które sprzyjają rozwojowi człowieka, jak i te, które są dla niego zagrożeniem.
Wszelkich informacji związanych z konkursem udziela kurator konkursu.
Agnieszka Szczygielska
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy
ul. Czerniakowska 16
00-701 Warszawa
e-mail: agnieszka.szczygielska@ciop.pl
tel. 0-22 623 36 86