Konkurs fotograficzny i filmowy 2017 "o!znaki pracy"

 

Podsumowanie konkursu filmowego i fotograficznego pt.
O!ZNAKI PRACY 2017

 

O!ZNAKI PRACY to konkurs adresowany do pasjonatów filmu i fotografii organizowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

I edycja konkursu została zorganizowana w 2017 roku.  Mimo, że precedensowa, spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczestników, jurorów, partnerów konkursu, jak i odbiorców prac, które powstały w ramach eventu.

 

Wyróżnienie - Kinga Lewiak "Czas żniw"

 

Cele konkursu

Celem konkursu jest przede wszystkim próba poddania pod dyskusję wyzwań, jakie niesie za sobą w dzisiejszych czasach praca, ale również promocja talentów artystycznych i reporterskich.Konkurs jest próbą podniesienia tematu pracy i związanego z nią bezpieczeństwa do rangi sztuki. Poprzez wyniesienie pracy „na ołtarze” konkurs i powstałe w jego ramach projekty dają nowe, świeże spojrzenie na tematykę tak powszednią, że z założenia sprawiającą wrażenie bycia mało atrakcyjnym zagadnieniem dla pracy twórczej. Tymczasem, jak pokazują prace powstałe w ramach pierwszej edycji konkursu, artystyczne spojrzenie potrafi być często daleko bardziej sugestywne niż naukowe opracowania, zbiory dobrych praktyk, czy szkolenia z zakresu bhp.

 

Tematy konkursowe

Organizatorzy wskazali listę dziesięciu tematów konkursowych, wokół których oscylowały nadesłane prace:

 1. Roboty, automaty, sztuczna inteligencja - bać się czy zacierać ręce? Szanse i zagrożenia dla człowieka i jego pracy.
 2. W sieci - życie codzienne i praca cyfrowych tubylców.
 3. Telepraca, elastyczny czas pracy, praca na odległość - w poszukiwaniu mobilnych form zatrudnienia; wolność i alienacja.
 4. Czas wolny i czas pracy - konfrontacje i kohabitacje.
 5. Łańcuch produkcji - idź śladem produktu do jego źródeł, przekonaj się, gdzie i w jakich warunkach powstaje. 
 6. Warsztat pracy - czym jest współczesny warsztat pracy? jak się zmienia?
 7. Slashies - pracoholicy, wolni strzelcy, pomysł na życie?
 8. e-wolontariat, e-praca -  e-wolucja?
 9. Nie cofniesz czasu - konsekwencje wypadków przy pracy ponoszą osoby, które im uległy, ale też ich bliscy.
 10. Jak pracę zabezpieczano? - subiektywna historia bezpieczeństwa w pracy i co z niej wynika.
  Dyscyplina dodatkowa - temat własny.

 

Honorowa nagroda uczestników konkursu

- Andrzej Błoński "Na granicy zapomnienia - zawód pasterz"

 

Nagrody i wyróżnienia

W konkursie przyznano następujące nagrody:
1/ Grand Prix (w dwóch kategoriach konkursowych) – po 5 tys. zł
2/ 3 wyróżnienia (w dwóch kategoriach konkursowych) – po 1 tys. zł
3/ Wyróżnienie Uczestników Konkursu
4/ Nagroda Im. Piotrusia Pana – za niepoprawność i oryginalność (przyznana przez organizatora konkursu)
5/ Wyróżnienie im. Piotrusia Pana – za niepoprawność i oryginalność (przyznana przez organizatora konkursu)
6/ Wyróżnienia specjalne przyznane przez członków jury konkursowego.

Szczegółowa lista nagrodzonych prac jest dostępna na stronie internetowej konkursu w zakładce „Laureaci 2017” pod linkiem:  oznakipracy.ciop.pl/laureaci

 

Nabór i ocena prac konkursowych

Na konkurs zgłoszono w sumie 142 prace w kategorii „zdjęcia” oraz 20 prac w kategorii „filmy i multimedia”. Prace były oceniane dwuetapowo. Pierwszy etap polegał na wstępnej selekcji i weryfikacji prac pod kątem zgodności z regulaminem. Drugi etap to standardowe głosowanie, które zostało przeprowadzone za pośrednictwem dedykowanego portalu oznakipracy.ciop.pl uruchomionego na potrzeby projektu. Równolegle z członkami jury oceny prac dokonywali także uczestnicy konkursu.

 

Nagroda im. Piotrusia Pana - Szymon Bialica cykl zdjęć "W hucie szkła"

 

Finał

Konkurs fotograficzny i filmowy pt. O! ZNAKI PRACY zakończono uroczyście w dniu 7 grudnia 2017 r. w Kinie za Rogiem „Jack’s Cinema” w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli laureaci konkursu, członkowie jury (m.in. Paweł Mońka, Dyrektor ds. BHP Gaz-System S.A.), zaproszeni goście oraz przedstawiciele Instytutu. W sumie ok. 30 osób.

            Podczas uroczystości ogłoszono wyniki oraz wręczono nagrody i wyróżnienia. Uroczystości towarzyszył pokaz filmów nominowanych do nagród oraz wystawa 26 zdjęć wybranych spośród zgłoszonych na konkurs.

 

 

Po konkursie

Konkurs spotkał się z tak przychylnym odbiorem ze strony uczestników, partnerów i przede wszystkim adresatów powstałych prac, że planowane są jego kolejne edycje. Na fali wydarzenia oraz w wyniku inspiracji zbiorami jednego z głównych partnerów konkursu – Narodowego Archiwum Cyfrowego – powstała  nawet gazeta „Wasz Kurier Ilustrowany O!ZNAKI PRACY”. Wydawnictwo zostało przyjęte na tyle entuzjastycznie przez czytelników, że po pierwszym wydaniu podsumowującym konkurs, wydano kolejne dwa (w kwietniu i czerwcu br.). I planuje się kolejne edycje.

 

Za współpracę przy projekcie uprzejmie dziękujemy Patronom medialnym i Partnerom konkursu.

 

Szczegółowe informacje na temat Konkursu O!ZNAKI PRACY 2017 oraz aktualności związane z kolejną edycją wydarzenia są dostępne na stronie internetowej oznakipracy.ciop.pl