Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Regulamin XXII edycji konkursu
Ogólny regulamin konkursu na plakat i oświadczenie
Patronat:
Minister Pracy i Polityki Społecznej
Główny Inspektor Pracy
Organizatorzy:
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, a także Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi i Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.
Sponsor XXII edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy:
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Pokonkursowa wystawa plakatu
Otwarcie pokonkursowej wystawy plakatu pt. "Stres XXI wieku", połączone z wręczeniem nagród laureatom - odbyło się dnia 29.10.2013 r. (wtorek) o godz. 11:00, CIOP-PIB, Warszawa.
Wyniki konkursu
W dniu 25 czerwca 2013 r. w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Państwowym Instytucie Badawczym odbyło się posiedzenie jury dwudziestej drugiej edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy pn. „Stres XXI wieku”.
Jury konkursu w głosowaniu jawnym przyznało trzy nagrody główne oraz pięć równorzędnych wyróżnień:
I nagroda – Maciej Mytnik
II nagroda – Szymon Szymankiewicz
III nagroda – Agnieszka Placek
Wyróżnienia:
Jakub Haremza | Marek Kuciński |
Maciej Mytnik | Eugeniusz Skorwider |
Szymon Szymankiewicz |
Lista autorów, których prace zostały wybrane do zaprezentowania (wraz z nagrodzonymi i wyróżnionymi) na wystawie pokonkursowej i w katalogu:
Banach Kamil
Bieńkowski Jacek
Freudenreich Wojciech
Ginko Tadeusz
Haremza Jakub Wyróżnienie
Haščák Andrej
Kałużna Antonina Maria
Klimczak Sylwia
Kuciński Marek Wyróżnienie
Lazar Magdalena
Łopalewski Piotr
Maciejewska Daria
Myczkowska – Szczerska Anna
Mytnik Maciej I nagroda i Wyróżnienie
Parzyszek Ireneusz
Placek Agnieszka III nagroda
Popek-Banach Agnieszka
Różycki Janusz
Skorwider Eugeniusz Wyróżnienie
Szymankiewicz Szymon II nagroda i Wyróżnienie
Szymańczuk Marek Jerzy
Widłak Barbara
Zacharjasiewicz Andrzej
Stres XXI w.
Stres to ogólna reakcja organizmu, która pojawia się w odpowiedzi na działanie różnych bodźców zwanych stresorami. Zachodzi jednocześnie na paru poziomach, dotyczących procesów fizjologicznych, zachowania człowieka, jego emocji i myślenia. Stres długotrwały może doprowadzić do utrwalonych zmian w organizmie człowieka. Współczesne badania pokazują, że jest on jednym z głównych czynników prowadzących do większości groźnych chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby serca, nadciśnienie, udary mózgu, cukrzyca, schorzenia mięśniowo-szkieletowe, może się też przyczynić do rozwoju nowotworów. Konsekwencją stresu są także nerwice, depresja, alkoholizm oraz inne uzależnienia i związane z nimi patologie społeczne. Polscy pracownicy należą do najbardziej „zestresowanych” na świecie. Przyczyną tego stanu rzeczy są, m.in.: intensyfikacja wymagań pracy oraz niepewność zatrudnienia, narastający konflikt praca-życie prywatne oraz niewystarczające wsparcie społeczne w pracy. Do innych źródeł stresu, które dotyczą szczególnie młodych pracowników, należą: zatrudnienie poniżej posiadanych kwalifikacji (tzw. niedociążenie pracą) i praca obciążająca emocjonalnie, na przykład w takich zawodach, jak nauczyciel, lekarz czy pielęgniarka.
Do tzw. „globalnych stresorów” należą z kolei dynamiczne zmiany technologii pracy oraz wynikająca z nich konieczność ciągłego dostosowywania się pracowników i podnoszenia własnych kwalifikacji, a często nawet – przekwalifikowywania się.
Jak ograniczać stres? Na poziomie państwa powinna to być właściwa legislacja zapobiegająca zagrożeniom psychospołecznym oraz dbałość o przestrzeganie tego prawa. Na poziomie przedsiębiorstwa należy tworzyć takie psychospołeczne warunki pracy, które pozwolą unikać podstawowych zagrożeń wynikających z przeciążenia pracą, ograniczania wpływu pracownika na swoją pracę bądź pozbawiania go wsparcia społecznego. Ograniczanie stresu w przedsiębiorstwie to także tworzenie właściwej kultury organizacyjnej, wdrożenie pewnych konkretnych procedur prewencyjnych, np. kodeksu etyki zawodowej lub schematu mediacji w razie konfliktu. Sami pracownicy powinni ograniczać swój stres w pracy poprzez rozwój zawodowy, nabywanie odpowiednich kompetencji społecznych czy umiejętność relaksacji. Istotna jest także dbałość o zachowanie ogólnej odporności na stres poprzez odpowiednie ćwiczenia fizyczne, dietę czy rekreację.
Sekretariat organizacyjny Konkursu – Sekretariat Organizacyjny Konkursu prowadzi Ośrodek Promocji Organizatora. Informacji dotyczących konkursu udziela kurator konkursu - mgr Marta Derlicka (Tel. 22/623 37 23, fax 22/623 32 64, e-mail: mader@ciop.pl)
***
Cel konkursu – Uzyskanie oryginalnych projektów plakatów, które będą promowały problematykę bezpieczeństwa i ochrony człowieka w środowisku pracy
Uczestnicy – W konkursie mogą wziąć udział artyści plastycy, absolwenci i studenci uczelni i wydziałów plastycznych w kraju i za granicą
Dane techniczne – Format plakatu B2 – 70x50 cm w układzie pionowym. Plakat powinien posiadać sztywne podłoże. Z tyłu plakatu, w prawym górnym rogu należy umieścić w trwały sposób godło identyfikacyjne, składające się z sześciu różnych cyfr. Do każdego plakatu należy dołączyć trwale, np. nakleić z tyłu plakatu, oznakowaną tym samym godłem kopertę zawierającą pisemne oświadczenie (w załączeniu, opublikowane również na stronie internetowejwww.ciop.pl/konkurs_na_plakat) oraz płytę CD lub DVD oznakowaną godłem (jeżeli plakat jest utrwalony także w wersji elektronicznej)
Termin – Plakaty z dopiskiem „Konkurs na plakat” należy doręczyć Organizatorowi pocztą, kurierem lub osobiście w terminie do 21 czerwca 2013 r.
Adres – Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa
Wystawy – Organizator przewiduje zorganizowanie wystaw pokonkursowych i wydanie katalogu, w którym znajdzie się nie więcej niż 50 plakatów wybranych przez Komisję konkursową (w tym plakaty nagrodzone i wyróżnione). Przewidywany termin otwarcia pierwszej wystawy pokonkursowej połączonego z wręczeniem nagród laureatom – październik 2013 r.
Nagrody
Komisja konkursowa powołana przez organizatora przyznaje trzy nagrody i pięć wyróżnień
I nagroda – 5 000 zł
II nagroda – 3 000 zł
III nagroda – 2 000 zł
Wyróżnienie – 1 000 zł
Komisja Konkursowa ma prawo innego podziału nagród. Plakaty nagrodzone i wyróżnione pozostają własnością Centralnego Instytutu Ochrony Pracy i mogą być wykorzystane na wszystkich polach eksploatacji, natomiast pozostałe zakwalifikowane do wystawy i katalogu pozostają własnością CIOP jedynie w zakresie wykorzystania do wystaw i wydruku katalogu. Nadesłanie prac na konkurs jest równoznaczne z przyjęciem wszystkich warunków regulaminu.
Zwrot prac – Plakaty wybrane na wystawy pokonkursowe, z wyłączeniem nagrodzonych i wyróżnionych, mogą być odbierane przez autorów w ciągu 3 miesięcy od wygaśnięcia udzielonej Organizatorowi licencji, o której mowa w pkt VI. 5. Regulaminu konkursu. Po upływie tego okresu nieodebrane plakaty zostaną zniszczone.
Sekretariat organizacyjny Konkursu – Sekretariat Organizacyjny Konkursu prowadzi Ośrodek Promocji Organizatora. Informacji dotyczących konkursu udziela kurator konkursu - mgr Marta Derlicka (Tel. 22/623 37 23, fax 22/623 32 64, e-mail: mader@ciop.pl)