Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Konkurs na plakat bezpieczeństwa pracy 1999
|
Piąta edycja konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy poświęcona była szkodliwym substancjom chemicznym i pyłom.
Szkodliwe substancje chemiczne, a więc pierwiastki i związki chemiczne oraz ich mieszaniny pochodzenia naturalnego lub otrzymane w wyniku syntezy chemicznej, powodują w żywych organizmach szkodliwe efekty o działaniu miejscowym lub układowym, a ich nasilenie może mieć charakter przewlekły lub ostry - czasami zagrażający życiu. Metody ograniczenia ich szkodliwego oddziaływania to m. in. zmiany w procesach technologicznych pod kątem zmniejszenia emisji substancji toksycznych na stanowiskach pracy, automatyzacja, hermetyzacja lub robotyzacja procesów technologicznych, eliminacja szkodliwych substancji chemicznych, zastosowanie odpowiednich systemów wentylacyjnych, jak również stosowanie organizacyjnych form ograniczenia narażenia na substancje toksyczne (np. rotacja pracowników, skrócony czas pracy w warunkach narażenia) czy stosowanie właściwie dobranych środków ochrony indywidualnej. Świadomość i wiedza pracodawców i pracowników w tym zakresie zwiększa powodzenie w ograniczaniu niepożądanych oddziaływań. Plakat jest jednym ze środków wspomagających kształtowanie świadomości - jest dziełem łatwo przystępnym, niejako sam narzuca się naszej spostrzegawczości. Piąta edycja konkursu cieszyła się, podobnie jak poprzednie, dużym zainteresowaniem. Zgłoszono 214 prac, z których 50 najciekawszych zaprezentowano na wystawie pokonkursowej. Jury konkursu przyznało trzy nagrody główne i pięć wyróżnień.
Laureaci edycji konkursu:
|
NAGRODZONE PRACE:
I nagroda
Marcin Władyka
II nagroda
Leopold Ścigala
III nagroda
Anh-Van Nguyen
WYRÓŻNIENIA:
Robert Korpacki
Eugeniusz Skorwider
Slavomir Ulicny
Slavomir Ulicny
Slavomir Ulicny
Slavomir Ulicny
Adam Pijanka
Maciej Zduniewski
|
Dnia 29 czerwca 1999 r. w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej plakatów, połączone z wręczeniem nagród laureatom.
|
|