Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Konkurs na plakat bezpieczeństwa pracy
Konkurs na plakat bezpieczeństwa pracy jest organizowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy od 1997 roku. Celem konkursu jest uzyskanie projektów plakatów promujących tematykę bezpieczeństwa i ochrony zdrowia człowieka w środowisku pracy, zwracających uwagę na zagrożenia, które występują w różnych dziedzinach gospodarki i w różnych grupach zawodowych.
Współorganizatorami konkursu są Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie, Łodzi i Warszawie, a patronuje mu Główny Inspektor Pracy.
W konkursie biorą udział artyści plastycy oraz studenci wyższych uczelni plastycznych w kraju i za granicą. Prace nadsyłane na konkurs ocenia Jury złożone z przedstawicieli środowisk twórczych, nauki, resortów zdrowia i pracy oraz związków zawodowych, ale także przedstawicieli przedsiębiorstw, których działalność jest bezpośrednio związana z tematyką danej edycji. W konkursie są tradycyjnie przyznawane trzy nagrody główne i pięć wyróżnień, a 50 plakatów zostaje wybranych do zaprezentowania na wystawach pokonkursowych.
W latach 1997-2024 zorganizowano 33. edycje konkursu o tematyce: Stres, Komputer, Ryzyko zawodowe, Hałas, Chemia, Ergonomia, Rolnictwo, Budownictwo, Szkoła, Transport, Elektryczność, Niepełnosprawni, Bio-zagrożenia, Stop hałasowi, Młodzi pracownicy – bezpieczny start, Mniej dźwigaj, Kultura pracy, Ryzyko, Oświetlenie, Eksploatacja, Aktywni 50+, Stres XXI wieku, Komputerowy świat, Praca a czas wolny, Bezpieczeństwo przede wszystkim, Bezpiecznie od początku, Biuro, Depresja, Biozagrożenia dzisiaj, Przemysł 4.0, Komunikacja, Budownictwo XXI wieku, Pożar. Napłynęło na nie ponad 6 tys. projektów plakatów, spośród których prawie 1,7 tys. zaprezentowano na wystawach pokonkursowych i w katalogach.
W celach popularyzacyjnych wydrukowano prawie 200 wybranych wzorów plakatów w nakładach po 600-1000 szt. każdy. Odpowiednio wykorzystane plakaty wspomagają działania na rzecz prewencji wypadkowej, przypominając o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa pracy, instruując, w jaki sposób można zagrożeń uniknąć, pokazując skutki nieprzestrzegania przepisów.
……………………………………………..
Kurator konkursu:
Anna Borkowska
e-mail: anna.borkowska@ciop.pl,
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy
ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa
tel. 22 623 36 86