Praca głosem w pracy zdalnej

 

Od czasu pandemii praca zdalna i potrzeba odbywania spotkań za pośrednictwem platform do komunikacji na odległość, takich jak np. Zoom, Microsoft Teams, Google Meet czy Skype stała się codziennością wielu osób aktywnych zawodowo. Spotkania wideo są wygodne i pozwalają oszczędzić cenny czas, ale mogą również stanowić wyzwanie, jeśli chodzi o zachowanie standardów zdrowej i bezpiecznej pracy.

 

W trakcie komunikacji bezpośredniej (podczas spotkań stacjonarnych) przekazom werbalnym rozmówców towarzyszy przekaz niewerbalny – gestykulacja, mimika twarzy, modulowanie głosu. Oba te sposoby komunikacji uzupełniają się. W trakcie spotkań bezpośrednich przekaz niewerbalny jest wyraźnie zauważalny, przez co odbiorcy łatwiej go zinterpretować. Podczas spotkań online nie zawsze widoczna jest cała postać osoby mówiącej lub nawet jej twarz; czasami występują też opóźnienia w przekazie obrazu lub dźwięku, co może utrudniać odbiór i właściwą interpretację czyjegoś zachowania i wypowiedzi. To może powodować niepewność, lęk czy irytację odbiorcy.

 

Te, na pozór nieznaczne utrudnienia, których często doświadcza osoba uczestnicząca
w spotkaniach online, mogą w dłuższej perspektywie wpływać na stan zdrowia pracownika – nie tylko na jego głos, ale również na stan fizyczny i dobre samopoczucie psychiczne.

 

Stanowisko pracy przy pracy zdalnej – wskazówki

 

Osoby często używające głosu podczas spotkań na odległość powinny także pamiętać
o dostosowaniu swojego stanowiska pracy do potrzeb takiej formy pracy. O higienę pracy głosem i higienę środowiska pracy można wtedy dbać m.in. poprzez:

  • używanie zewnętrznego mikrofonu, po to, aby optymalizować pracę głosem, nie mówić podniesionym głosem,
  • korzystanie z dostępnych nieodpłatnie aplikacji do badania poziomu natężenia hałasu, aby sprawdzić, jak głośno się mówi (w trakcie mówienia mikrofon powinien być oddalony od ust na taką odległość, aby natężenie słyszanego dźwięku mieściło się w granicach 60-80 db),
  • takie ustawienie ekranu monitora, aby zachować jak najbardziej ergonomiczną pozycję ciała w trakcie spotkań online; unikając pochylania się w kierunku monitora, podnoszenia głowy za wysoko lub opuszczania jej za nisko,
  • korzystanie ze słuchawek lub zewnętrznych głośników, aby tworzyć bardziej realne wrażenie przebywania w tym samym co interlokutor pomieszczeniu podczas rozmowy online,
  • zapewnienie sobie siedziska, które pozwoli zachować właściwą i wygodną pozycję ciała (dostateczna stabilność, możliwość regulacji wysokości, podłokietniki),
  • prezentowanie możliwie dużej ilości danych w formie tekstowej lub wizualnej, za pomocą np. czatów tekstowych lub wyświetlania grafik w trakcie spotkań online
  • w trakcie spotkań na platformach do komunikacji na odległość, aby ograniczyć pracę głosem,
  • stosowanie krótkich, częstych przerw, wstawanie od komputera.

 

Higiena pracy głosem

 

Długotrwały wysiłek głosowy może prowadzić do zaburzeń głosu, a długofalowo – do powstawania przewlekłych chorób narządu głosu. Warto więc pamiętać o właściwej emisji głosu i wykonywaniu ćwiczeń, które temu służą. Dobrze jest zacząć dzień pracy od ćwiczeń rozciągających ciało i rozgrzewających głos.

 

Rozpocznij dzień pracy od 5-10- minutowego rozciągania ciała i rozgrzewki głosu

  • Delikatnie rozciągaj szyję i ramiona.
  • Ćwicz „nienaturalne” sposoby oddychania – np. weź 2 wdechy i wydychaj powietrze wymawiając „ss” lub „zz”, powtarzaj ten zabieg 5-krotnie, wykonuj ćwiczenie przez 2-5 minut dziennie.
  • Nuć pod nosem proste melodie.
  • Stosuj „łamańce językowe”, aby ćwiczyć artykulację (np. w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie; stół z powyłamywanymi nogami, suchą szosą szedł Sasza).
  • Wyrecytuj na głos fragment ulubionego tekstu (wiersza, prozy), stosując przesadną intonację, słuchaj „melodyjności” w swoim głosie i staraj się wykorzystać ją podczas mówienia w pracy. W ten sposób możesz bardziej zainteresować swojego słuchacza, ale także dłużej utrzymać swój głos w zdrowiu, mniej go obciążając.
  • Zakończ pracę wyciszając się: m.in. poprzez ćwiczenia rozciągające ciało, stosowanie „rozśpiewania głosu” – od najwyższych do najniższych dźwięków.

 

Jak dbać o głos – dobre praktyki:

  •  pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu (zalecane 8 szklanek wody, herbat ziołowych dziennie),
  • stosuj inhalacje ciepłą parą wodną (pomaga zmęczonym mięśniom
    w zregenerowaniu się po dużym wysiłku),
  • stosuj regularne, trwające 5-10 minut przerwy w pracy głosem, odpoczywaj
    w zupełnej ciszy, wykorzystaj ten czas na medytacje lub ćwiczenia oddechowe,
  • dbaj o właściwe nawilżenie powietrza w miejscu, w którym pracujesz (jeśli jest zbyt suche – stosuj albo nawilżacz, albo przynajmniej postaw w pobliżu miskę z wodą).

 

Opracowano na podstawie: The virtual voice. How to maintain a healthy voice online, World Voice Day, April 16th 2021, The British Voice Association, https://britishvoiceassociation.org.uk/voicecare_how-to-maintain-a-heathy-voice-online.htm (dostęp: 20.05.2024).

 
0
0
0
3
6
4
1
3
 Aktualności KAMPANII

 

 

 

Infografika pt. „Pracuję głosem”
autor – Karolina Szafran