Produkty i Usługi
 
Maksymalizuj
Minimalizuj

 


BEZPIECZEŃSTWO PRACY - NAUKA I PRAKTYKA

NR 10(520) PAŹDZIERNIK 2014




Lepiej widzialni, widocznie lepsi – wpływ parametrów materiału odblaskowego na bezpieczeństwo użytkownika odzieży
Piotr Głowski

Sam fakt posiadania materiału odblaskowego na odzieży nie znaczy, że jesteśmy widoczni w warunkach o ograniczonej widoczności, ponieważ często te materiały są bardzo słabej jakości.

Na rynku polskim dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów materiałów odblaskowych w kolorze srebrnym, mających odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia. Aby dokonać trafnego wyboru, trzeba mieć na uwadze takie kryteria, jak czas użytkowania odzieży – ma to związek z liczbą prań  i konserwacją odzieży oraz gramatura materiału wierzchniego, z którego wykonana jest odzież.

Parametry określające jakość taśmy trzeba określać producentowi odzieży.



Work-life balance a wiek pracowników
Katarzyna Hildt-Ciupińska

Problem zachowania równowagi praca – życie dotyczy pracowników w różnym wieku ze względu na liczne, zróżnicowane obciążenia. Wraz z wiekiem zmieniają się role życiowe i społeczne, a z nimi obowiązki. Młodzi borykają się z problemem pogodzenia pracy zawodowej z opieką nad małymi dziećmi. Obowiązek opieki nad osobami zależnymi, w tym przede wszystkim rodzicami w podeszłym wieku, niepełnosprawnymi lub przewlekle chorymi członkami rodziny, dotyczy przede wszystkim pracowników starszych (tzw. 50+). W związku z tym pracownicy w całym ich cyklu aktywności zawodowej wymagają wsparcia w  godzeniu pracy zawodowej z „życiem” (zwłaszcza rodzinnym). Pomocne okazują się różnorodne rozwiązania oferowane przez pracodawców. Najważniejsze z nich to elastyczna organizacja pracy oraz specjalne oferty dotyczące urlopów, w tym do wykorzystania przez mężczyzn.

Celem publikacji jest opisanie problemu godzenia pracy i życia z punktu widzenia pracowników w różnym wieku, zdefiniowanie pojęcia „równowaga praca – życie” oraz zaprezentowanie kilku dobrych praktyk z tego obszaru.



Redukcja hałasu emitowanego przez wyrzutnie powietrza turbosprężarek
Marek Pierchała

W artykule omówiono kwestię redukcji hałasu źródeł, gdzie poziom emisji dźwięku bliski jest granicy, po przekroczeniu której istnieje możliwość mechanicznego uszkodzenia słuchu. Przedstawione zostały podstawowe problemy związane z projektowaniem zabezpieczeń przeciwhałasowych, na podstawie wyników badań źródła dźwięku, jakim jest wyrzutnia powietrza turbosprężarek. Opisano koncepcję redukcji hałasu, w której podkreślono, że dzięki prowadzeniu prac badawczych możliwe jest ograniczenie emisji dźwięku nawet w przypadkach skrajnie trudnych.



Akty piractwa morskiego oraz napadów zbrojnych i ich konsekwencje dla życia i zdrowia marynarzy
Iouri N. Semenov

W artykule przedstawiono wyniki badań wpływu aktywności pirackiej na poziom bezpieczeństwa pracy marynarzy. Zidentyfikowano najbardziej zagrożone akweny morskie. Wytypowano przyczyny  skuteczności ataków pirackich na tych akwenach. Wykonano analizę konsekwencji ataków piratów na życie i zdrowie członków załóg statków morskich pływających w akwenach wysokiego ryzyka. Pokazano, że praca marynarzy na morzu wymaga dodatkowego zabezpieczenia.



Streszczenia roczników
2024 - 1999
Wybierz rocznikWybierz numer