Produkty
 
Maksymalizuj
Minimalizuj
Książki - przekrojowe, monograficzne


Książki - przekrojowe, monograficzne

 

Paszport do pracy. Egzemplarz demonstracyjny
- pod redakcją pracowników naukowych Zakładu Ergonomii CIOP-PIB

Paszport do pracy to dokument zawierający kompleksową ocenę zdolności do pracy osoby z niepełnosprawnością. W odniesieniu do każdej z nich tworzony jest indywidualnie. Egzemplarz demonstracyjny zawiera: podstawowe informacje o przykładowej osobie z niepełnosprawnością, które mają znaczenie dla oceny jej zdolności do pracy, m.in. sytuacja rodzinna, społeczna, materialna itp.; informacje o wykształceniu, dotychczasowym doświadczeniu zawodowym i preferencjach dotyczących rodzaju i warunków pracy; własną ocenę niepełnosprawności i możliwości w zakresie aktywności zawodowej; wyniki oceny fizycznych, sensorycznych oraz psychospołecznych aspektów zdolności do pracy; zalecenia odnośnie do wyboru zawodu/pracy, kierunku ewentualnej reorientacji zawodowej i/lub dalszego kształcenia, rehabilitacji psychologicznej oraz zakresu niezbędnej adaptacji stanowiska pracy dla konkretnej osoby z niepełnosprawnością.

Paszport do pracy jest formą informacji zwrotnej dla osoby z niepełnosprawnością o wynikach kompleksowej oceny jej zdolności do pracy.

Jednocześnie Paszport przeznaczony jest dla doradców zawodowych oraz potencjalnych pracodawców.

Pozycja dostępna wyłącznie w wersji cyfrowej:



Format: A5
Liczba stron: 52
Rok wydania: 2024


NOWE FORMY PRACY. Aspekty organizacyjne, psychospołeczne, ergonomiczne i zdrowotne
- J. Bugajska, J. Kamińska, Ł. Kapica, B. Krzyśków, J. Mazur-Różycka, Z. Mockałło, A. Najmiec, Z. Pawłowska, A. Stachura-Krzyształowicz, D. Żołnierczyk-Zreda, P. Barańska

W świecie pracy trzeciej dekady XXI w. zachodzą bardzo interesujące zmiany w zakresie formy jej wykonywania, a ich głównym motorem jest postęp w zakresie robotyzacji i cyfryzacji procesów pracy oraz rozwój technologii informatycznych i telekomunikacyjnych. Pozwolił on na odejście od tradycyjnych modeli zatrudnienia i zaoferował ich alternatywy – tzw. nowe formy pracy.

Nowe formy pracy, jako przeciwieństwo standardowej formy zatrudnienia (praca wykonywana w siedzibie pracodawcy, na podstawie umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony), charakteryzują się brakiem przywiązania do konkretnego miejsca i ram czasowych pracy, na rzecz określonych zakresów obowiązków i harmonogramów przydzielonych zadań.

Nowe formy pracy nie są więc z pozoru niczym nowym – procesy z nimi związane zachodzą z niejednakową intensywnością i dynamiką w różnych regionach świata już od kilkudziesięciu lat, ale to pandemia COVID-19 radykalnie wpłynęła na wzrost częstości korzystania z nich w różnych organizacjach. Według badania Eurofound (Europejska Agencja do spraw Poprawy Warunków Życia i Pracy z siedzibą w Dublinie) w czasie pandemii, w lipcu 2020 r., 48% pracowników w krajach EU pracowało z domu. Oczywiście było to spowodowane nadzwyczajną sytuacją, tym niemniej, 2 lata później nadal znaczna część pracowników w UE pracowała zdalnie lub hybrydowo. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że doświadczenia z okresu pandemii wpłynęły pozytywnie zarówno na postawy pracodawców, jak i pracowników wobec nowych form pracy. Powszechne wykorzystywanie nowych form pracy niesie za sobą nowe wyzwania, zwłaszcza w kontekście realizacji polityk krajowych i europejskich, których celem są: poprawa jakości pracy i życia oraz wydłużenie okresu aktywności zawodowej.

Pozycja dostępna w wersji drukowanej w Bibliotece CIOP-PIB i w wersji cyfrowej:



Format: B5
Liczba stron: 148
ISBN: 978-83-7373-424-1
Rok wydania: 2023


Autonomiczna regulacja rytmu serca a wybrane czynniki środowiska pracy
- Krystyna Zużewicz

W monografii przedstawiono problem reakcji mechanizmu autonomicznej regulacji rytmu serca ludzi zdrowych na różne czynniki środowiska pracy. Omówiono podstawy fizjologiczne regulacji rytmu serca przez autonomiczny układ nerwowy oraz metodykę oceny zmienności rytmu serca, a także zagadnienie modulacji zmienności rytmu serca (HRV – heart rate variabiity) zdrowego człowieka w zależności m.in. od wieku, płci, pory doby, pozycji ciała, snu, wysiłku fizycznego i pracy umysłowej. Omówiono również wpływ wybranych czynników środowiska pracy i sytuacji ekstremalnych na zmienność rytmu serca, które u personelu lotniczego lub pracowników posługujących się elektrycznymi narzędziami ręcznymi mogą wywoływać zaburzenia układów: naczyniowego, nerwowego i mięśniowo-szkieletowego. Przedstawiono próbę zastosowania HRV do oceny obciążenia pracą umysłową na przykładzie kontrolerów ruchu lotniczego. W monografii zamieszczono również przegląd opublikowanych wyników badań przeprowadzonych w grupie pilotów cywilnych i wojskowych, którzy ćwiczyli na symulatorach lotniczych oraz wykonywali loty w warunkach rzeczywistych.

Pozycja dostępna w wersji drukowanej w Bibliotece CIOP-PIB i w wersji cyfrowej:



Format: B5
Liczba stron: 147
ISBN: 978-83-7373-193-6
Rok wydania: 2015


Wybrane zagadnienia biomechaniki pracy
- D. Roman-Liu

Tematem przewodnim monografii jest wskazywanie na zależności między charakterystyką czynności wykonywanych na współczesnym stanowisku pracy a obciążeniem układu mięśniowo-szkieletowego człowieka (pracownika) oraz ocena tego obciążenia z uwzględnieniem kryteriów odnoszących się do ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. Zawarto w niej również podstawową wiedzę dotyczącą układu mięśniowo-szkieletowego oraz przedstawiono zagadnienia, które dotyczą zjawisk wewnętrznych, takich jak budowa mięśni, siły mięśniowe i aktywność elektryczna, oraz zewnętrznych – opisywanych poprzez parametry ruchu i możliwości siłowe człowieka. Zaprezentowano najpowszechniej stosowane metody oceny obciążenia mięśniowo-szkieletowego. Znaczącą część publikacji stanowi opis założeń, zakresu i sposobu zastosowania elektromiografii jako współczesnego narzędzia oceny obciążenia i zmęczenia mięśniowego. Zaprezentowane w tej publikacji reguły i zależności dotyczą populacji osób dorosłych w okresie aktywności zawodowej. Monografia może służyć praktykom i teoretykom, studentom, doktorantom i uczestnikom studiów podyplomowych i doszkalających.

Pozycja dostępna w wersji drukowanej w Bibliotece CIOP-PIB i w wersji cyfrowej:



Format: B5
Liczba stron: 264
ISBN: 978-83-7373-191-2
Rok wydania: 2015


Hałas i drgania w procesach pracy - źródła, ocena, zagrożenia
- Z. Engel, W. M. Zawieska

Przedmiotem monografii jest zwalczanie zagrożeń wibroakustycznych w środowisku pracy człowieka. Są w niej szczegółowo ujęte takie zagadnienia, jak: podstawowe problemy wibroakustyki, źródła zagrożeń wibroakustycznych, procesy wibroakustyczne w wybranych maszynach i urządzeniach, wpływ drgań mechanicznych na człowieka i maszyny, hałas a człowiek, badania wielkości wibroakustycznych, ocena ryzyka zawodowego, sposoby ograniczania zagrożeń wibroakustycznych w środowisku pracy, tłumiki, obudowy, kabiny, ekrany, środki ochrony indywidualnej, metody aktywne zwalczania zagrożeń wibroakustycznych, materiały i ustroje w zwalczaniu zagrożeń wibroakustycznych, przykłady zastosowań rozwiązań ograniczających zagrożenia wibroakustyczne, a także obszerna bibliografia dziedziny wiedzy oraz najważniejsze akty prawne jej dotyczące (rozporządzenia, normy, dyrektywy). Monografia, będąca kompendium wiedzy dotyczącej zagrożeń wibroakustycznych, jest przeznaczona dla osób studiujących tę dziedzinę i dla praktyków.

Cena: 40 zł + 5% VAT



Format: B5
Liczba stron: 610
ISBN: 978-83-7373-087-8
Rok wydania: 2010