Szczegółowo o Środkach Ochrony Indywidualnej
ODZIEŻ OSTRZEGAWCZA

 

Nowe wymagania wobec odzieży ostrzegawczej wprowadzone normą PN-EN ISO 20471:2013
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 6/2015 str. 20-24

mgr inż. Krzysztof Łężak Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

Odzież ostrzegawcza jest powszechnie stosowana wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko, że pracownik może być potrącony przez ruchome pojazdy, maszyny lub inne obiekty. Chociaż nie gwarantuje ona pełnego bezpieczeństwa, to optymalizuje poziom widzialności i znacznie zmniejsza ryzyko wypadku.

Odzież ostrzegawcza należąca do środków ochrony indywidualnej powinna spełniać wymagania dyrektywy 89/686/EWG i zharmonizowanej z nią normy przedstawiającej wymagania wobec tego typu odzieży. W artykule przedstawiono najważniejsze zmiany, które zostały wprowadzone w nowej normie zharmonizowanej PN-EN ISO 20471:2013, zastępującej PN-EN 471:2003+A1:2007. Dotyczą one głównie konstrukcji odzieży, wymagań wobec materiałów fluorescencyjnych, materiałów odblaskowych, sposobu znakowania i instrukcji użytkowania oraz doboru odzieży ostrzegawczej.Lepiej widzialni, widocznie lepsi – wpływ parametrów materiału odblaskowego na bezpieczeństwo użytkownika odzieży
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 10/2014 str. 10-13

mgr Piotr Głowski Specjalista z zakresu materiałów odblaskowych i włóknin ocieplających Horus Innowacyjne Materiały Przemysłowe Sp. z o.o.

Sam fakt posiadania materiału odblaskowego na odzieży nie znaczy, że jesteśmy widoczni w warunkach o ograniczonej widoczności, ponieważ często te materiały są bardzo słabej jakości.

Na rynku polskim dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów materiałów odblaskowych w kolorze srebrnym, mających odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia. Aby dokonać trafnego wyboru, trzeba mieć na uwadze takie kryteria, jak czas użytkowania odzieży – ma to związek z liczbą prań  i konserwacją odzieży oraz gramatura materiału wierzchniego, z którego wykonana jest odzież.

Parametry określające jakość taśmy trzeba określać producentowi odzieży.