Produkty i Usługi
 
Maksymalizuj
Minimalizuj

 

PROCEDURA PRZYGOTOWYWANIA ARTYKUŁÓW DO DRUKU W MIESIĘCZNIKU
„BEZPIECZEŃSTWO PRACY. NAUKA I PRAKTYKA” (BP)


  1. Złożenie tekstu do redakcji BP.

  2. Wstępna ocena tekstu przez redakcję BP pod kątem zgodności z Wytycznymi dla autorów tekstów, opublikowanymi na stronie internetowej www.ciop.pl. Weryfikacja treści składanego artykułu programem antyplagiatowym.

    Możliwe są trzy następujące scenariusze:
    1. Akceptacja wersji pierwotnej tekstu przez redakcję BP. Wybór redaktora tematycznego. W tym wypadku proszę przejść do punktu 3.
    2. Zwrócenie wersji pierwotnej tekstu do autora, np. z powodu niezgodności z Wytycznymi dla autorów tekstów, z prośbą o wprowadzenie korekt. Po wprowadzeniu poprawek przez autora i zaakceptowaniu poprawionej wersji tekstu przez redakcję BP następuje wybór redaktora tematycznego. W tym wypadku proszę przejść do punktu 3
    3. Negatywna opinia redakcji BP. Odrzucenie tekstu (desk rejection, np. ze względu na niezgodność tematu tekstu z profilem tematycznym miesięcznika). Decyzję podejmuje kierownik redakcji (może skonsultować się z redaktorem naczelnym).
      Redakcja przekazuje autorowi informację o powodach odmowy. Koniec procedury.

  3. Opinia redaktora tematycznego nt. poprawności merytorycznej tekstu, zgodności z obecnym stanem danej dziedziny nauki/wiedzy.

    Możliwe są trzy następujące scenariusze:
    1. Akceptacja tekstu przez redaktora tematycznego. Wybór recenzentów. W tym wypadku proszę przejść do punktu 4.

    2. Zwrócenie tekstu do autora z powodu zastrzeżeń o charakterze merytorycznym na poziomie ogólnym zgodności materiału z założeniami danej dziedziny nauki/wiedzy z prośbą o wprowadzenie zmian. Wprowadzenie poprawek przez autora i zaakceptowanie tekstu przez redaktora tematycznego. Wybór recenzentów. Proszę przejść do punktu 4.

    3. Negatywna opinia redaktora tematycznego. Odrzucenie tekstu. Redakcja przekazuje autorowi informacje o powodach odmowy. Koniec procedury.

  4. Przekazanie tekstów dwóm wybranym recenzentom do recenzji w trybie double blind review (recenzenci i autorzy nie znają swoich tożsamości). Maksymalny czas na wykonanie recenzji: 14 dni od daty otrzymania tekstu.

    Recenzenci będą otrzymywać teksty wraz z odpowiednimi formularzami recenzji drogą elektroniczną. Zrecenzowane teksty są przekazywane z powrotem do redakcji drogą elektroniczną.

  5. Po przekazaniu zrecenzowanego tekstu wraz z wypełnionym formularzem recenzji do redakcji BP możliwe są następujące scenariusze:

    1. Akceptacja tekstu przez obu recenzentów bez zastrzeżeń
    2. Warunkowa akceptacja tekstu przez obu recenzentów wraz z sugestiami poprawek. Przekazanie uwag autorom. Mediacja między autorami i recenzentami w przypadku niezgodności poglądów, przy czym autor jest zobowiązany złożyć zdanie odrębne na piśmie i uzasadnić je merytorycznie.

    3. Rozbieżne opinie recenzentów. Decyzję podejmuje Kierownik redakcji (może skonsultować się z Redaktorem naczelnym). Możliwe m.in. oddanie tekstu do trzeciej recenzji.
    4. Odrzucenie tekstu przez obu recenzentów (redakcja przekazuje autorowi informację o powodach odmowy). Koniec procedury.

  6. Redakcja językowa tekstów przeznaczonych do druku. Opracowanie redakcyjne, techniczne i graficzne materiału. Druk numeru

Zasady etyki wydawniczej miesięcznika

 

Wzór formularza recenzji BP

 

Uwaga! Redakcja BP współpracuje z redaktorem statystycznym. Oddanie do niego tekstu do sprawdzenia pod kątem zgodności z międzynarodowymi standardami podawania statystyk może nastąpić w każdym momencie przed kolegium BP. Redakcja będzie informować recenzentów, czy dany artykuł został zaopiniowany przez redaktora statystycznego. Recenzent ma prawo zasugerować taki ruch redakcji, jeżeli uważa to za konieczne, a nie zostało to jeszcze dokonane na wcześniejszych etapach pracy z tekstem.


 

 

Streszczenia roczników
2025 - 1999
Wybierz rocznikWybierz numer