Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Lista serwisów działu Prace CIOP-PIB |
Program edukacyjny dla mężczyzn pn. „Postaw na zdrowie”
Program edukacyjny dla mężczyzn pn. „Postaw na zdrowie”, do wykorzystania w miejscu pracy (np. podczas szkoleń okresowych), składający się z 6 prezentacji multimedialnych wraz ze scenariuszami wykładów – instrukcjami do ich przeprowadzenia oraz dwoma 3-minutowymi filmami z ćwiczeniami dla pracowników umysłowych oraz fizycznych.
|
![]() |
Zawartość programu:
- Prezentacja nr 1. Program edukacji zdrowotnej – wszystko (cały program w skrócie)
Prezentacja zawiera 59 slajdów oraz dwa 3-minutowe filmy prezentujące ćwiczenia dla pracowników umysłowych oraz fizycznych. Materiał składa się ze: wstępu dot. prozdrowotnego stylu życia, kilku faktów o zdrowiu i dbałości o zdrowie mężczyzn, wybrane wyniki badań CIOP-PIB dot. dbałości o zdrowie mężczyzn, a następnie informacje o: racjonalnym odżywianiu, aktywności fizycznej, badaniach profilaktycznych oraz stresie i używkach (paleniu tytoniu, nadmiernym spożyciu alkoholu. Przewidywany czas potrzebny do zrealizowania prezentacji to ok. 90 min.
+Scenariusz pn. program Edukacji Zdrowotnej – całość
+Prezentacja Power Point „Program Edukacji Zdrowotnej-wszystko”
+ 2 filmiki
1) Ćwiczenia dla pracowników fizycznych
2) Ćwiczenia dla pracowników siedzących
- Prezentację nr 2. Wstęp
Materiał zawiera informacje wprowadzające w tematykę prozdrowotnego stylu życia; wyjaśniono tu najważniejsze pojęcia związane ze zdrowiem i prozdrowotnym stylem życia, oraz zamieszczono kilka ważnych faktów o zdrowiu mężczyzn. W prezentacji przedstawiono także cele całego programu. Przewidywany czas potrzebny do zrealizowania prezentacji to ok. 45 min.
+Prezentacja Power Point „Program Edukacji Zdrowotnej. Wstęp”
- Prezentacja nr 3. Racjonalne odżywianie
Materiał zawiera najważniejsze informacje dotyczące racjonalnego sposobu odżywiania. Materiał zawiera także proste metody i wskazówki dotyczące komponowania posiłków i odmierzania porcji. Przewidywany czas potrzebny do zrealizowania prezentacji to ok. 45 min.
+Scenariusz. Racjonalne żywienie
+Prezentacja Power Point „Racjonalne żywienie”
- Prezentacja nr. 4. Aktywność fizyczna
Materiał zawiera informacje dotyczące korzyści płynących z podejmowania nawet minimalnej, ale regularnej aktywności fizycznej w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Prezentację wzbogacono dwoma krótkimi filmami instruktarzowymi z wybranymi ćwiczeniami dla mężczyzn. Przewidywany czas potrzebny do zrealizowania prezentacji to ok. 45 min.
+Scenariusz. Aktywność fizyczna
+Prezentacja Power Point „Aktywność fizyczna”
+ 2 filmiki
1) Ćwiczenia dla pracowników fizycznych
2) Ćwiczenia dla pracowników siedzących
- Prezentacja nr 5. Stres i używki
Materiał zawiera podstawowe informacje na temat stresu oraz jego wpływu na organizm człowieka. Prezentacja zawiera zalecenia dotyczące tego jak w prosty sposób można radzić sobie z nadmiernym stresem oraz wskazówki jak ułatwić sobie godzenie pracy i obowiązków pozazawodowych. Przewidywany czas potrzebny do zrealizowania prezentacji to ok. 60 min.
+Prezentacja Power Point „Stres”
- Prezentacja nr 6. Badania profilaktyczne
Materiał zawiera informacje na temat badań profilaktycznych zalecanych mężczyznom w zależności od ich wieku. Przewidywany czas potrzebny do zrealizowania prezentacji to ok. 30 min.
+Scenariusz. Badania profilaktyczne
+Prezentacja Power Point „Badania profilaktyczne”
Mini-poradnik dla mężczyzn „Postaw na zdrowie! Zacznij już dziś!”
Ćwiczenia dla pracowników fizycznych
Ćwiczenia dla pracowników siedzących
Serwis „Bezpieczniej”
Wspomaganie prowadzenia systemowej profilaktyki fizycznych zagrożeń środowiskowych.
Serwis
"BHP dla Mikroprzedsiębiorstw"
Serwis informacyjny dotyczący zasad oraz podstaw prawnych CERTYFIKACJI
i oceny zgodności wyrobów w Polsce i Unii Europejskiej
Badanie wypadków przy pracy
Autorzy: B. Krzyśków, S. Ordysiński, Z. Pawłowska, M. Pęciłło-Pacek,
CIOP-PIB, 2016 r.
(podręcznik - format PDF)