Misja Instytutu jest dzialalnosc naukowo-badawcza prowadzona do nowych rozwiazan technicznych i organizacyjnych uzytecznych w ksztaltowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczenstwa pracy i ergonomii oraz ustalenie podstaw naukowych do wlasciwego ukierunkowania polityki spoleczno-ekonomicznej panstwa w tym zakresie.
Eksploatacja urządzeń elektrycznych skutkuje oddziaływaniem pól elektromagnetycznych na ludzi i środowisko materialne. Instytut należy do placówek o najdłuższym doświadczeniu w badaniach zagrożeń elektromagnetycznych, zarówno w kraju, jak i na forum międzynarodowym.
Prowadzone są one w Zakładzie Bioelektromagnetyzmu - Pracowni Zagrożeń Elektromagnetycznych i Laboratorium Elektryczności Statycznej.
Rozpoznanie natury zagrożeń elektromagnetycznych i tworzenie naukowych podstaw rozwiązań profilaktycznych to konieczność - ze względu na możliwość niekorzystnego oddziaływania pól na zdrowie lub bezpieczeństwo ludzi.
Zagrożenia elektromagnetyczne
Zgodnie z priorytetami badawczymi (m.in. Światowej Organizacji Zdrowia i europejskiego Komitetu SCENIHR), działalność Instytutu dotyczy:
Pracownicy Instytutu uczestniczą w wielu międzynarodowych i krajowych pracach legislacyjnych i normalizacyjnych dotyczących systemu ochrony pracowników i ludności przed zagrożeniami elektromagnetycznym, prowadzonych przez: Polski Komitet Normalizacyjny (KT104), International Committee on Electromagnetic Safety (ICES)/Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), Advisory Committee on Safety and Health at Work (ACSH), European Commission DG Employment, Social Affairs and Equal Opportunities - Working Groups, Międzyresortową Komisję ds. Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, a także współpracują z placówkami naukowymi ze Szwecji, Finlandii, Włoch, Belgii, Bułgarii i Chorwacji. Uczestniczą również w pracach naukowych m.in. Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych, Polskiego Towarzystwa Inżynierii Biomedycznej, Bioelectromagnetics Society (BEMS) i European Bioelectromagnetics Association (EBEA). Dzięki serwisom internetowym Centrum Badań i Promocji Bezpieczeństwa Elektromagnetycznego Pracujących i Ludności (EM-Centrum) indywidualni pracownicy i specjaliści bhp oraz odbiorcy z małych i średnich przedsiębiorstw mają dostęp do rezultatów prac naukowo-badawczych zespołu.
Elektryczność statyczna
Podstawowym obszarem działalności w tym zakresie są badania doświadczalne i teoretyczne, modelowanie numeryczne i prace usługowe w zakresie oceny ryzyka zapłonu atmosfer wybuchowych przez wyładowania elektrostatyczne oraz ryzyka rażeń elektrostatycznych. Rozwijane są metody ochrony antystatycznej, prowadzone prace konstrukcyjne aparatury pomiarowej do wspomagania oceny zagrożeń elektrostatycznych oraz badania elektryzacji aerozoli i jonizacji powietrza.
Do tej pory zrealizowano wiele projektów badawczych i rozwojowych oraz ekspertyz i prac badawczych na rzecz przedsiębiorstw krajowych i zagranicznych (m.in. dla koncernu Airbus). Instytut aktywnie uczestniczy w pracach KT143 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Elektryczności Statycznej, TC101 Electrostatics Międzynarodowego Komitetu Elektrotechnicznego (IEC), a także w kierowaniu działalnością Polskiego Komitetu Elektrostatyki SEP (w zakresie zagrożeń elektrostatycznych).
Oferta Zakładu:
Kontakt:
Kierownik ZakładuBioelektromagnetyzmu
dr hab. inż. Jolanta Karpowicz
jokar@ciop.pl, tel.: 22 623 46 50
Pracownia Zagrożeń Elektromagnetycznych
dr hab. inż. Krzysztof Gryz
krgry@ciop.pl, tel.: 22 623 46 50
dr hab. inż. Patryk Zradziński
mgr inż. Wiesław Leszko
Laboratorium Elektryczności Statycznej
dr inż. Piotr Ostrowski
piost@ciop.pl, tel.: 22 623 46 44