Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Jak powstaje Zestawienie
O zakwalifikowaniu się firmy do zestawienia decydują wyłącznie wyniki oceny przeprowadzonej z wykorzystaniem narzędzia pn. „Zintegrowany Wskaźnik Procesów Zarządzania BHP”, opracowanego przez specjalistów z Zakładu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy CIOP-PIB[1]. W ocenie zostały wzięte pod uwagę różne zestawy kryteriów pomiaru, w tym wskaźniki jakościowei ilościowe, wskaźnik kategorii ryzyka przedsiębiorstwa[2] oraz wskaźnik awarii i anomalii (oparte na liczbie niepożądanych zdarzeń w przedsiębiorstwie). Wybór jakościowych wskaźników oparto na listach kontrolnych[3] bazujących przede wszystkim na procesach:
Wiodące wskaźniki ilościowe zostały wyznaczane w oparciu o procentowe dane dostępne w przedsiębiorstwie, w tym:
__________________________________
[1] M. Pęciłło-Pacek, M. Galwas-Grzeszkiewicz, B. Krzyśków i in. Wspomaganie oceny skuteczności procesów zarzadzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Sprawozdanie z 3 etapu programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, V etap, okres realizacji: lata 2020-2022.
[2] Wskaźnik kategorii ryzyka wyliczany zgodnie z ustawą z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1205, z późn. zm.)