Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA), którą w Polsce reprezentuje Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, w ramach swoich działań na rzecz podnoszenia świadomości o bezpieczeństwie i zdrowiu w miejscu pracy opracowuje i udostępnia zasoby informacyjne z tego obszaru tematycznego. Są to zarówno broszury, ulotki, poradniki, jak również filmy.
Niektóre z nich dotyczą chorób układu krążenia ,a także szeroko pojętej profilaktyki w tym zakresie.
Zapraszamy do zapoznania się z tymi materiałami i korzystania z nich!
Publikacje
The links between exposure to work-related psychosocial risk factors and cardiovascular disease
(Związek między narażeniem na psychospołeczne czynniki ryzyka związane z pracą a chorobami układu krążenia)
(publikacja tylko w języku angielskim)
Autorzy: Jenni Ervasti, Finnish Institute of Occupational Health Finland; Mika Kivimäki, , Finnish Institute of Occupational Health and University of Helsinki, Finland, University College London, United Kingdrom
Project Management: Sarah Copsey and Ana Cayuela, European Agency for Safety and Health at Work (EU-OSHA)
Wyżej wspomniany dokument konsultacyjny prezentuje związek między narażeniem na psychospołeczne czynniki ryzyka związane z pracą a chorobami układu krążenia. Dzięki aktywności zawodowej osoby pracujące często są w lepszej formie psychicznej niż osoby bezrobotne, istnieje jednak wiele czynników związanych z pracą, które mogą wpływać na powstawanie lub pogłębianie chorób.
Wg danych Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy ponad czterech na dziesięciu europejskich pracowników zgłasza, że poziom stresu w ich pracy wzrósł z powodu pandemii. Obciążenie to, wraz z innymi psychospołecznymi czynnikami ryzyka, takimi jak niepewność zatrudnienia, długie godziny pracy i mobbing zwiększają ryzyko rozwoju chorób układu krążenia i udarów.
Poniższy dokument przedstawia zależność między wspomnianymi czynnikami ryzyka a chorobami układu krążenia, a także zalecenia dotyczące zapobiegania tym chorobom.
NAPO to seria filmów animowanych przedstawiających perypetie sympatycznego pracownika, który w swoim miejscu pracy mierzyć się musi z wieloma wyzwaniami zagrażającymi zdrowiu i / lub życiu. Na szczęście tytułowy bohater – Napo – zawsze wychodzi z nich obronną ręką.
Film – często zabawny i bardzo prosty w przekazie – bo pozbawiony języka, bazujący na obrazie, może być wykorzystywany do prezentacji zarówno dzieciom jak i dorosłym. Najmłodszych edukuje od początku, poprzez zabawę; dorosłym przypomina w prosty sposób o podstawowych zasadach bhp.
Poniżej filmy z serii NAPO, które promują działania prozdrowotne w miejscu pracy