Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
W zakresie techniki bezpieczeństwa działania Instytutu są skoncentrowane na doskonaleniu rozpoznawania zagrożeń mechanicznych, elektrycznych i promieniowaniem optycznym, a także na opracowywaniu metod oceny i redukcji związanego z nimi ryzyka zawodowego. Do opracowywania zasad i rozwiązań zmniejszających poziom ryzyka Zakład Techniki Bezpieczeństwa wykorzystuje najnowocześniejsze narzędzia i zaawansowane techniki komputerowe.
Prace badawcze Zakładu Techniki Bezpieczeństwa obejmują :
- zagrożeniami mechanicznymi
- ekspozycją na nielaserowe i laserowe promieniowanie optyczne
- oświetleniem
- niesprawnością systemów sterowania maszynami
- na etapie projektowania maszyn (PRO-M)
- związanego z promieniowaniem laserowym
odbitym na stanowiskach pracy („Promlaser")
- związanego z nielaserowym promieniowaniem
optycznym (PODULT)
W ramach systemu oceny zgodności są badane maszyny (w szczególności służące do obróbki drewna), urządzenia ochronne i elementy bezpieczeństwa do maszyn, elektroenergetyczny sprzęt izolacyjny i ochronny, narzędzia izolowane oraz drabiny przenośne.
Oferta Zakładu: