Informacyjna KAMPANIA społeczna 2016 - ZDROWIE PRACOWNIKÓW ZYSKIEM FIRMY

 

 
Seminarium EXPOM SA - „Ergonomia przy pracy biurowej”

 

W dniu 1 grudnia br. w EXPOM odbyło się seminarium „Ergonomia przy pracy biurowej”. Było to ostatnie z tegorocznych działań w ramach kampanii społecznej „Zdrowie pracowników zyskiem firmy”.

Przedsięwzięcie było adresowane do pracowników, których charakter pracy wymaga pozycji siedzącej. Głównym wątkiem poruszonym przez prelegenta była ergonomia stanowiska pracy oraz właściwa pozycja ciała. Przedstawione zostały przykładowe ćwiczenia, które należałoby wykonywać podczas przerwy po godzinie nieprzerwanej pracy przy komputerze. Zarówno podczas pracy jak i podczas odpoczynku powielamy ten sam schemat pozycji i podobny model aktywności. Poza ćwiczeniami, które można wykonać podczas pracy, niezmiernie ważna jest aktywność fizyczna po pracy np. w formie biegania, jazdy rowerem czy też nordic wal king. Część pracowników już się do tego aspektu przekonała – część brała udział w tegorocznym biegu na 10 km „kogucia dycha”, inni z kolei pokonują znaczne odległości na rowerach lub uczestniczą w zajęciach z zumby. Aby wypracować właściwe podejście do ochrony kręgosłupa ważna jest świadomość problemu (edukacja) i wypracowanie prawidłowych nawyków. Brak zachowania elementarnych zasad ergonomii może w konsekwencji doprowadzić do powstania schorzeń rozpatrywanych w aspekcie chorób zawodowych. Jako przykład przedstawiony został zespół cieśni nadgarstka – czyli stan chorobowy powstały w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowegobiegnącego w kanale nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka występuje między innymi przy częstej i długotrwałej pracy z myszką komputerową.

Podczas szkolenia była możliwość zapoznania się z produktami poprawiającymi ergonomię przy pracach biurowych (podkładki pod mysz i nadgarstek oraz przed klawiaturę, podstawki pod laptopy) co spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników. Przedstawione zostały również dwa filmy, jeden dotyczący siedzenia biodynamicznego i krzeseł zapewniających taką możliwość. Drugi z filmów to „Ból kręgosłupa? Pozbądź się go!” – czyli jak zmniejszyć dolegliwości mięśniowo-szkieletowe i poprawić zdolności do pracy.

 

 

 

 

zdjęcia: www.fellowes.pl

 
Aktualności KAMPANII 2016

 

   
11 minut i kilkanaście sekund dla zdrowego kręgosłupa, czyli jak zmniejszyć dolegliwości mięśniowo-szkieletowe i poprawić zdolności do pracy

 

zobacz...