Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Ryzyko zawodowe jako swoista miara zagrożeń odzwierciedla i łączy ze sobą prawdopodobieństwo wystąpienia szkody dla zdrowia, którą może stanowić uraz lub inne pogorszenie jego stanu oraz ciężkości możliwej szkody, którą może być zarówno np. drobne skaleczenie bądź podrażnienia lub lekkie uczulenie. jak i amputacja np. kończyny lub nawet zejście śmiertelne.
Mając na względzie powyższe prawodawstwo Unii Europejskiej w tym także polskie zobowiązało pracodawcę do oceny ryzyka zawodowego związanego z poszczególnymi zagrożeniami i informowania pracowników o wynikach tej oceny. Wyniki oceny tego ryzyka stanowią podstawę do podejmowania wszelkich działań w celu jego minimalizacji już od fazy projektowania maszyn. Dlatego też głównym celem oceny ryzyka zawodowego jest ustalenie, czy konieczne jest jego zmniejszenie, a jeśli tak, to jakie środki, zwłaszcza techniczne, należy zastosować.
Proces oceny ryzyka zawodowego obejmuje identyfikację zagrożeń i oszacowanie ryzyka związanego z każdym z nich oraz określenie dopuszczalności oszacowanego ryzyka, czyli ocenienie (oszacowanie), czy ryzyko w danych warunkach uznaje się za akceptowalne, czy też wymaga zmniejszenia. Spośród wielu stosowanych metod szacowania ryzyka zawodowego wybieramy możliwie najprostsze – biorąc pod uwagę specyfikę procesów pracy i zastosowane wyposażenie, a także kwalifikacje osób dokonujących oceny – ale zapewniające obiektywną ocenę.
Prawdopodobieństwo zaistnienia szkody dla zdrowia szacuje się tak, jak w PN-N-18002:2000[4] uwzględniając, zgodnie z PN-EN ISO 14121-1:2008 [5] /zastąpiła PN-EN 1050:1999/, następujące okoliczności:
Ostatnio udostępnione tematy
w BHP-Info: