Złamanie kręgosłupa

 

   Złamanie kręgosłupa jest najczęściej wynikiem zgniecenia (zadziałania dużych sił ściskających), np. przy upadku z dużej wysokości lub skoku na głowę do płytkiej wody, albo bezpośredniego urazu. Szczególnym zagrożeniem jest możliwość równoczesnego uszkodzenia rdzenia kręgowego oraz przerwania rdzenia nieuszkodzonego podczas wypadku na skutek nieumiejętnego udzielenia pierwszej pomocy.

Typowe objawy złamania kręgosłupa to:

  • ból w miejscu urazu
  • nasilenie bólu przy ruchach tułowia
  • czasami niemożność wyprostowania się.

   Powikłania po urazie rdzenia kręgowego:

  • mrowienia, najczęściej stopy
  • brak czucia w nogach
  • mimowolne oddawanie moczu i stolca
  • zaburzenia oddychania
  • utrata możliwości czynnych ruchów kończynami.

   Osoba udzielająca pierwszej pomocy powinna pozostawić rannego w pozycji, w której został odnaleziony, aż do momentu przybycia pogotowia ratunkowego. Oczywiście, gdy istnieje dodatkowe niebezpieczeństwo i konieczna jest ewakuacja, zasady tej nie można stosować. W takiej sytuacji należy postępować bardzo ostrożnie, starając się nie zmieniać ułożenia poszkodowanego, a zwłaszcza osi kręgosłupa. Poszkodowany musi być przenoszony na nosze lub inny środek transportu przez kilka osób.

 

Złamanie kręgosłupaZłamanie kręgosłupa 

Gdy podejrzewasz uszkodzenie kręgosłupa, postępuj szczególnie ostrożnie i rozważnie!

 

   Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny, należy zadbać o drożność dróg oddechowych, aby zapobiec zachłyśnięciu. Najnowszym osiągnięciem techniki w tym zakresie jest tzw. materac próżniowy do przewożenia poszkodowanych, który sam dopasowuje się do ciała ludzkiego. W ten sposób uzyskuje się unieruchomienie całego ciała. Jeśli poszkodowany ma uszkodzony odcinek szyjny kręgosłupa, należy unieruchomić mu głowę, np. własnymi kolanami, lub utrzymywać szyję w pozycji neutralnej, stosując ręczny wyciąg w osi kręgosłupa. W przypadku podejrzenia, że osoba przysypana ma złamany kręgosłup, należy ją odkopywać, a nie wyciągać.

 

Wyciąg ręczny  

Wyciąg ręczny w osi kręgosłupa