Zadławienie – dodatkowe uwagi dotyczące ratowania dzieci i niemowląt

 

  Gdy ciało obce utkwi w drogach oddechowych niemowlęcia, przestaje ono oddychać, płakać, wydawać odgłosy. Konieczna jest wtedy natychmiastowa pomoc. Jeśli drogi oddechowe nie zostaną w ciągu kilku minut udrożnione, niemowlę straci przytomność i może dojść do śmierci z powodu braku tlenu. W niektórych przypadkach ciało obce, które znajduje się w tchawicy lub nawet w płucach, nie powoduje żadnej blokady oddychania. Jednak taki przedmiot zawsze stanowi zagrożenie dla zdrowia i dlatego bezwzględnie należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

  W razie zadławienia lub zachłyśnięcia ułóż niemowlę – na brzuchu – na ręce, w taki sposób, by głowa znajdowała się niżej od reszty ciała. Brodę przytrzymuj dłonią. Uderz szybko 5 razy w miejsce między łopatkami niemowlęcia.

 

Zadławienie - niemowlę    Zadławienie - niemowlę  

W przypadku zachłyśnięcia zastosuj uderzenie w plecy!

 

  Gdy to nie pomaga, wolną rękę połóż na plecach niemowlęcia. Dłonią podtrzymuj główkę. Obróć dziecko na rękach tak, aby leżało na plecach. Głowa powinna znaleźć się niżej niż reszta ciała. Dwoma palcami uciśnij 5 razy klatkę piersiową w okolicach mostka, a gdy to nie pomaga, wdmuchnij powietrze jak przy sztucznym oddychaniu. Jeśli zobaczysz ciało obce w ustach niemowlęcia, usuń je.

  Techniki tu omówione są bardzo niebezpieczne, więc stosuj je tylko wtedy, gdy życie niemowlęcia jest zagrożone. Jeśli niemowlę jeszcze oddycha, wezwij lekarza, ale nie zostawiaj dziecka samego.

 

Zadławienie - niemowlę     Zadławienie - niemowlę  

Obracając niemowlę na plecy, trzymaj je mocno. Uciśnij mostek dwoma palcami 5 razy!