Wyszukiwanie w bazie wiedzy

 
Grzyby toksynotwórcze oraz alergeny pochodzenia grzybowego w archiwach i bibliotekach

 

Pomieszczenia archiwów i bibliotek, w których przechowywane są zbiory, ze względu na swój ściśle określony charakter użytkowy są też specyficznym środowiskiem pracy, w których głównym czynnikiem narażenia są grzyby. Ich obecność potwierdzono w powietrzu tych wnętrz, ale również na powierzchniach przechowywanych zbiorów, na ścianach, podłogach i sufitach podwieszanych oraz na elementach wyposażenia (biurkach, regałach, kratkach wentylacyjnych).

 

 

Szacuje się, że około 40% zdeponowanych w Polsce dokumentów papierowych może być skażonych grzybami, z czego pleśnie z rodzaju Aspergillus, w tym patogenny gatunek A. fumigatus należą do najczęściej izolowanych grzybów z powierzchni dokumentów. Ponadto, licznie mogą występować pleśnie z rodzajów Penicillium, Cladosporium, Acremonium oraz Fusarium. Wśród oznaczanych szczepów wymienia się także grzyby drożdżoidalne z rodzajów Cryptococcus i Candida.

Występujące w tym środowisku pracy grzyby wykazują silne właściwości infekcyjne w stosunku do skóry, oczu, czy układu oddechowego. Ponadto, charakteryzują się silnymi właściwościami alergizującymi, przyczyniając się najczęściej do rozwoju reakcji alergicznych typu I, głównie ze strony układu oddechowego. Skutkiem tego są zgłaszane przez pracowników dolegliwości, w tym: lejący katar, suchy kaszel czy podrażnienie gardła i nosa.

 

Opracowano i wydano na podstawie wyników V etapu programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, finansowanego w zakresie zadań służb państwowych ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zadanie nr 2.SP.18. Koordynator Programu: Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy