Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Wyszukiwanie w bazie wiedzy
112 sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy
W dniach od 3 do 14 czerwca 2024 r. w Genewie w siedzibie Międzynarodowej Organizacja Pracy (MOP) odbyła się 112 sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy (MKP). Jest to coroczne spotkanie najważniejszego organu MOP, która jest organizacją wyspecjalizowaną ONZ i zarazem najważniejszą światową organizacją zajmującą się prawem pracy i sprawami społecznymi, która przyjęła ponad 190 międzynarodowych konwencji. Międzynarodowa Organizacja Pracy, skupiająca 187 państw, jest jedną z najdłużej działających organizacji międzynarodowych, o wyjątkowej trójstronnej strukturze. Powstała w 1919 r., w trakcie konferencji pokojowej w Wersalu, jako autonomiczna organizacja stowarzyszona z Ligą Narodów. Czasem nazywana „międzynarodowym parlamentem pracy”, jest miejscem kluczowych dyskusji o prawie pracy i opracowywania polityk oraz programów promujących godną pracę.
Międzynarodowa Organizacja Pracy składa się ze zbierającego się co roku zgromadzenia ogólnego - Międzynarodowej Konferencji Pracy, organu zarządzającego - Rady Administracyjnej oraz stałego sekretariatu - Międzynarodowego Biura Pracy. Zrzesza rządy, pracodawców i pracowników. Organizacja działa również poprzez pomocnicze zgromadzenia takie jak regionalne konferencje, spotkania trójstronne i spotkania ekspertów.
W czasie 112 sesji MOP prace toczyły się z udziałem przedstawicieli rządów krajów członkowskich MOP, regionalnych organizacji międzynarodowych, pracowników i pracodawców. Stanowiska uczestników były opracowywane w komitetach roboczych ds.: aplikacji standardów; podstawowych zasad i praw; ustalania standardów pracy w warunkach zagrożeń biologicznych oraz uczciwej pracy i opieki. W zakresie prac komitetu roboczego ds. czynników biologicznych, sesja zwieńczona została przygotowaniem „Projektu uchwały i proponowanych wniosków Komitetu Standaryzującego ds. Zagrożeń Biologicznych”, których pełna treść jest dostępna w wersji “online” pod adresem: https://www.ilo.org/resource/conference-paper/ilc/112/draft-resolution-and-proposed-conclusions-standard-setting-committee.
Należy również wspomnieć, iż w czasie 112 sesji w dniu 7 czerwca, Polska została wybrana na członka tytularnego w grupie rządowej Rady Administracyjnej MOP na trzyletnią kadencję, która rozpoczęła się 15 czerwca 2024 r. Rada jest głównym organem decyzyjnym MOP, którego zadaniem jest przyjmowanie projektów budżetu organizacji, programów jej działania oraz ustalanie agendy corocznej Konferencji. Do kompetencji Rady Administracyjnej należy również wybór Dyrektora Generalnego.
Założeniem wstępnym Komitetu Standaryzującego ds. Zagrożeń Biologicznych na 112 sesję MOP było wypracowanie treści Konwencji i połączonych z nią Rekomendacji związanych z ustaleniem standardów pracy w warunkach zagrożeń biologicznych. Zakres pracy i trudności z wypracowaniem konsensusu w systemie trójstronnym między przedstawicielami rządów, pracodawców i pracowników sprawił, iż w czasie 112 sesji MKP nie udało się dokończyć prac związanych z przygotowaniem treści Rekomendacji do wypracowanej treści Konwencji. Te prace zostały decyzją MKP przełożone do wypracowania na kolejny 2025 rok w czasie 113 sesji MKP.