Nowa Dyrektorka Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego
15 października 2024 r. Agnieszka Szczygielska objęła stanowisko Dyrektorki Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB).
Decyzję o powołaniu podjęła Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
|
 |
Agnieszka Szczygielska pracuje w Centralnym Instytutcie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym od ponad 24 lat. Ostatnie z nich poświęciła na kierowanie pracami Ośrodka Promocji i Wdrażania, gdzie zajmowała się przede wszystkim popularyzacją problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, kształtowania probezpiecznych postaw pracowników, komunikowania tej tematyki oraz rozwoju nowych metod modyfikacji zachowań pracowników. W tym czasie była głownym wykonawcą zadań z zakresu służb państwowych programu wieloletniego oraz projektów krajowych. Wyniki realizowanych prac publikowała w czasopismach naukowych i popularnonaukowych, w monografiach pokonferencyjnych oraz w innego rodzaju wydawnictwach zwartych (broszury, poradniki itd.). Aktywnie uczestniczyła w konferencjach naukowych, reprezentując Instytut na arenie krajowej i międzynarodowej.
Doświadczenia wynikające z prac badawczych i projektów realizowanych w Instytucie wykorzystała w prowadzeniu projektów zamawianych przez przedsiębiorstwa, których celem było ograniczenie ryzykownych zachowań pracowników, m.in. poprzez motywowanie do zachowań probezpiecznych. Dwa z tych projektów zostały nagrodzone w Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy.
W 2008 r. zainicjowała pierwszą w Polsce informacyjną kampanię społeczną dotyczącą tematyki bezpieczeństwa pracy. Kolejne jej edycje, nagradzane m.in. Złotym Medalem za Innowacje Społeczne na targach INTARG 2020, przyczyniły się do znaczącego podniesienia świadomości pracowników i pracodawców oraz społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa pracy.
Pracę w Ośrodku Promocji i Wdrażania CIOP-PIB łaczyła z działalnością dydaktyczną. Prowadziła zajęcia ze studentami uczelni wyższych, ze słuchaczami studiów podyplomowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, z uczestnikiami szkoleń okresowych z zakresu bhp oraz szkoleń specjalistycznych. Była również promotorką prac dyplomowych słuchaczy studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo i ochrona człowieka w środowisku pracy".
Połączenie dwóch jej pasji – do nauki i sztuki – zaowocowało prowadzeniem i koordynowaniem takich projektów i przedsięwzięć, jak konkursy fotograficzne, filmowe i plastyczne, których celem było popularyzowanie tematyki bezpieczeństwa i zdrowia w pracy w sposób przystępny i atrakcyjny. Pełniła rolę kuratorki ogólnopolskiego konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy. We współpracy z instytucjami kultury oraz uczelniami w całej Polsce organizowała wystawy fotografii i pokazy filmów, a także wystawy plakatów na temat bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii w przedsiębiorstwach i w przestrzeni publicznej.