Wyszukiwanie w bazie substancji

 
Interpretacja wyników

 

Ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej wartości normatywów higienicznych są prawnie wiążące, a zatem narażenie na czynniki chemiczne każdego, pojedynczego pracownika nie powinno przekraczać określonych wartości dopuszczalnych. Wszystkie wymagania, wynikające z normatywów higienicznych NDS oraz NDSCh i NDSP (jeżeli taką wartość dla danej substancji ustalono) powinny być spełnione równocześnie, przekroczenie któregokolwiek z nich powoduje, że warunki nie mogą być uznane za bezpieczne. Przy ocenie narażenia zawodowego na kilka współwystępujących substancji chemicznych należy również rozważyć i, w miarę potrzeby uwzględnić, ich działanie łączne.

Do porównania z wartościami dopuszczalnymi służą obliczone na podstawie wyników pomiarów stężeń substancji chemicznych w powietrzu wskaźniki narażenia.

UWAGA
Niepewność wyniku pomiaru oraz niepewność procedury pomiarowej, są niewielkie w porównaniu z błędem, którego źródłem może być zmienność stężeń i niereprezentatywność pomiarów. Z tego względu w normach PN-EN 689+AC:2019-06, PN-Z-04008-7:2002 i PN-Z-04008-7:2002/Az1:2004, ani w regulacjach wewnętrznych, stosowanych w państwach Unii Europejskiej do interpretacji w ocenie narażenia stosowane są wyniki pomiarów, bądź obliczone na ich podstawie wskaźniki narażenia bez uwzględniania niepewności pomiarów.