Misja Instytutu jest dzialalnosc naukowo-badawcza prowadzona do nowych rozwiazan technicznych i organizacyjnych uzytecznych w ksztaltowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczenstwa pracy i ergonomii oraz ustalenie podstaw naukowych do wlasciwego ukierunkowania polityki spoleczno-ekonomicznej panstwa w tym zakresie.
Test Kompetencji Cyfrowych dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku (TKC)
opracowany w ramach zadania: I.N.14, pt. "Opracowanie narzędzia do oceny e-kompetencji osób z niepełnosprawnością narządu wzroku niezbędnych do podjęcia pracy", główny wykonawca: mgr Karolina Pawłowska-Cyprysiak
Test Kompetencji Cyfrowych jest aplikacją, która pozwala na ocenę e-kompetencji na podstawie wykonywanych przez użytkowników zadań. Aplikacja składa się z 42 zadań, które oceniają sprawność radzenia sobie w obsłudze pakietu MS Office (Word, Excel, poczta email), przeglądarki internetowej oraz tworzenia/usuwania/kopiowania plików i folderów. TKC jest aplikacją współpracującą z czytnikiem ekranu (NVDA).
Zalecenia systemowe: Microsoft Office 2019, Windows 10, .NET Framework 4.8.
Wymagane oprogramowanie niezbędne do działania aplikacji: MS Excel, MS Word, Google Chrome, Outlook.
Instrukcja Obsługi Aplikacji (opis sposobu korzystania z narzędzia)
Instrukcja Obsługi Aplikacji - wersja przeznaczona do odczytania przez czytniki ekranu
Materiały informacyjne dotyczące e-kompetencji osób z niepełnosprawnością narządu wzorku - „E-kompetentni. Osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku w świecie cyfrowym”
Materiały informacyjne składają się z krótkiego wprowadzenia teoretycznego dotyczącego kompetencji cyfrowych oraz ich poziomu wśród osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Następnie przedstawione są wyniki wywiadów bezpośrednich dotyczące umiejętności pracy osób z niepełnosprawnością narządu wzorku z urządzeniami mobilnymi, wykorzystania kompetencji cyfrowych w codziennym życiu oraz umiejętności wykorzystania komputera. Zakończenie materiałów stanowi informacja dotycząca opracowanej aplikacji „Test Kompetencji Cyfrowych”.
BHP dla
mikroprzedsiębiorstw
Serwis informacyjny dotyczący zasad oraz podstaw prawnych CERTYFIKACJI i oceny zgodności wyrobów w Polsce i Unii Europejskiej
Autorzy:
B. Krzyśków, S. Ordysiński,
Z. Pawłowska, M. Pęciłło-Pacek,
CIOP-PIUB, 2016 r.