Sekcja Wzorcowania Urządzeń Pomiarowych - Projekty
Wykaz Projektów
Streszczenie

Nadzór metrologiczny nad wyposażeniem pomiarowym stosowanym do badań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ochroną środowiska

Kierownik projektu: dr inż. Piotr Makowski

Streszczenie projektu:

Celem głównym zadania było prowadzenie nadzoru metrologicznego nad wyposażeniem pomiarowym i badawczym, stosowanym do realizacji badań i wzorcowań w laboratoriach badawczych i wzorcujących Instytutu. Zadanie realizowano zgodnie z wymaganiami PN-EN ISO/IEC 17025 „Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących”, stanowiącej podstawę systemu zarządzania obowiązującego w laboratoriach badawczych i wzorcujących CIOP-PIB.

Cel ten zrealizowano poprzez:

  • prowadzenie kontroli metrologicznej wyposażenia pomiarowego i badawczego laboratoriów badawczych i wzorcujących Instytutu,
  • aktualizację oraz opracowywanie nowych procedur/instrukcji dotyczących wzorcowania, sprawdzania wyposażenia pomiarowego i badawczego,
  • aktualizację dokumentacji dotyczącej wyposażenia pomiarowego i badawczego wynikającą z obowiązującego w Instytucie systemu zarządzania,
  • działalność doradczą (udzielanie konsultacji i prowadzenie szkoleń dla pracowników Instytutu) w zakresie właściwego doboru wyposażenia pomiarowego do określonych zastosowań, odpowiedniego nadzoru metrologicznego nad tym wyposażeniem, prawidłowego sposobu realizacji i dokumentowania pomiarów oraz szacowania ich niepewności, właściwej oceny uzyskanych wyników pomiaru (ocena zgodności badanych parametrów z przyjętymi wymaganiami).

W ramach realizacji zadania przeprowadzono kontrolę metrologiczną (w formie okresowych wzorcowań i/lub sprawdzeń) łącznie 978 elementów wyposażenia pomiarowego i badawczego (WPB) stosowanego w Instytucie do badań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ochroną środowiska (kontrole te zostały potwierdzone świadectwami i sprawozdaniami z wzorcowania lub sprawdzania wyposażenia). Wzorcowanie, sprawdzanie, mające na celu stwierdzenie i poświadczenie, że wyposażenie to spełnia obowiązujące wymagania, przeprowadzane było w komórkach organizacyjnych Instytutu tj. w Sekcji Wzorcowania Urządzeń Pomiarowych (LM) i w Zakładzie Ochron Osobistych (NO) oraz poza Instytutem w jednostkach do tego upoważnionych.

Ponadto podczas realizacji zadania, opracowano w Sekcji LM i wdrożono do praktycznego zastosowania 2 instrukcje sprawdzania elementów WPB, a mianowicie: instrukcję sprawdzenia ciśnieniomierzy oraz instrukcję sprawdzenia termohigrometrów w zakresie pomiaru temperatury. Sprawdzenie, realizowane w sposób opisany w przedmiotowych instrukcjach, ma zastosowanie podczas sprawdzeń okresowych przyrządów pomiarowych pomiędzy ich kolejnymi wzorcowaniami (sprawdzenia pośrednie), co, zgodnie z wymaganiami PN-EN ISO/IEC 17025, konieczne jest dla okresowego potwierdzania statusu aktualnego wzorcowania danego przyrządu pomiarowego. Z kolei, w ramach aktualizacji zapisów dotyczących metod wzorcowania wyposażenia pomiarowego i badawczego, opracowano, dostosowane do aktualnych potrzeb, nowe wydania 2 instrukcji wzorcowania, wykorzystywanych w procesie wzorcowań wewnętrznych elementów WPB, realizowanych przez Sekcję LM na rzecz Zespołu Laboratoriów Wzorcujących CIOP-PIB, a mianowicie: instrukcję wzorcowania kalibratora przepływu cieczowego CKP oraz instrukcję wzorcowania zbiornika pomiarowego DZP-1. Dokonano również niezbędnych aktualizacji akredytowanych procedur pomiarowych PWS-LM/2 („Wzorcowanie przepływomierzy mierników wydatku energetycznego oraz wyznaczenie błędów wskazań wentylacji i wydatku energetycznego”) i PWS-LM/7 („Wzorcowanie aspiratorów i pompek dozymetrii indywidualnej”) oraz, stowarzyszonych z nimi, instrukcji szacowania niepewności pomiaru podczas realizowanych wzorcowań.

W trakcie realizacji zadania podjęto także szereg działań w zakresie potwierdzenia ważności wyników wzorcowań/sprawdzeń przyrządów pomiarowych. Wykorzystywano w tym celu dostępne w tym obszarze zarówno elementy zewnętrzne (udział w odpowiednich porównaniach międzylaboratoryjnych), jak i wewnętrzne (powtórne wzorcowanie/sprawdzanie wybranych przyrządów pomiarowych, sprawdzenia pośrednie stosowanego wyposażenia pomiarowego). W latach zorganizowano 5 procesów porównań międzylaboratoryjnych, a mianowicie w zakresie: wzorcowania aspiratorów – pompek dozymetrii indywidualnej, wzorcowania przepływomierzy mierników wydatku energetycznego, wzorcowania dzwonowych zbiorników pomiarowych oraz cylindrów pomiarowych cieczowych kalibratorów przepływu powietrza, wzorcowania/sprawdzania kalibratorów napięć termoelektrycznych, wzorcowania/sprawdzania termohigrometrów w części dotyczącej pomiaru temperatury. W każdym z wymienionych przypadków uzyskano wynik pozytywny.

Równocześnie prowadzono na bieżąco i aktualizowano sukcesywnie dokumentację związaną z funkcjonującym w Instytucie systemem zarządzania w obszarze nadzoru metrologicznego nad wyposażeniem pomiarowym i badawczym. Prowadzono także odpowiednią działalność doradczą, zarówno w zakresie nadzoru metrologicznego nad wyposażeniem pomiarowym i badawczym, jak i świadomego jego doboru oraz wykorzystania.

 

 

Zadanie 3.SP.11. Liczba elementów wyposażenia pomiarowego i badawczego wzorcowanych i sprawdzanych w latach 2020-2022 (e1, e2, e3 – numery kolejnych etapów)

 

Efektem realizowanego zadania jest objęcie nadzorem metrologicznym wyposażenia pomiarowego i badawczego stosowanego w CIOP-PIB w celu stwierdzenia i poświadczenia, że spełnia ono wymagania określone w dokumentacji technicznej i wynikające z przyjętych metod badawczych. Osiągnięte rezultaty zapewniają odniesienie wyników wykonywanych badań i pomiarów do właściwych wzorców państwowych i międzynarodowych zgodnie z łańcuchem spójności pomiarowej krajowego i międzynarodowego systemu miar. Spełnione są tym samym kluczowe wymagania PN-EN ISO/IEC 17025, stanowiącej podstawę systemu zarządzania obowiązującego w laboratoriach CIOP-PIB. Istnieją zatem podstawy do określenia niepewności pomiarów wykonywanych podczas badań, a w konsekwencji możliwość dokonywania właściwej oceny ich wyników, także podczas badań porównawczych między laboratoriami CIOP-PIB a innymi laboratoriami krajowymi oraz zagranicznymi.



Jednostka: Sekcja Wzorcowania Urządzeń Pomiarowych

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022