Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Kampanie informacyjne 2019-2024 |
Kampania społeczna 2019 - MODA NA BEZPIECZEŃSTWO |
Kampania społeczna 2018 - PRACA ODMŁADZA |
Kampania społeczna 2017- BEZPIECZNIE OD POCZĄTKU |
Kampania społeczna 2016 - ZDROWIE PRACOWNIKÓW ZYSKIEM FIRMY |
Kampania społeczna 2015 - PODZIEL SIĘ BEZPIECZEŃSTWEM. PROMUJ DOBRE PRAKTYKI BHP |
Kampania Społeczna 2014 - DOBRA KOMUNIKACJA ELEMENTEM BEZPIECZNEJ PRACY |
Kampania Społeczna 2013 "ZDROWA I BEZPIECZNA PRACA W SZKOLE" |
Kampania Społeczna 2013 "PRZEZ INNOWACJE DO BEZPIECZEŃSTWA" |
Kampania 2012-2013 - "Partnerstwo dla prewencji" |
Kampania 2012 - PREWENCJA WYPADKOWA |
Kampania 2011 - BEZPIECZNE MIEJSCE PRACY |
Kampania społeczna 2010 - Ryzyko zawodowe w przetwórstwie przemysłowym |
Kampania RYZYKO ZAWODOWE W GÓRNICTWIE 2009 |
Kampania RYZYKO ZAWODOWE W BUDOWNICTWIE 2008 |
Obchody Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy |
Konferencja pt. „Podziel się bezpieczeństwem”
7-8 maja 2015 r., Hotel AVIATOR, Radom
W dniach 7-8 maja 2015 r. w Hotelu AVIATOR w Radomiu odbyła się konferencja pt. „Podziel się bezpieczeństwem”, zorganizowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP Oddział w Radomiu oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy. Konferencja była jednym z przedsięwzięć tegorocznej ogólnopolskiej kampanii społecznej CIOP-PIB pn. „Podziel się bezpieczeństwem. Promuj dobre praktyki bhp” i uczestniczyło w niej ok. 100 pracowników służby bhp z całej Polski.
Konferencja została objęta patronatem Prezydenta Radomia oraz patronatem medialnym miesięczników: „Bezpieczeństwo Pracy-Nauka i Praktyka”, „ATEST”, „Praca i Zdrowie”, „Przyjaciel przy Pracy” i „Promotor BHP” oraz portalu „Kultura Bezpieczeństwa”.
Program merytoryczny konferencji składał się z trzech części. W części pierwszej, „NAUKA DLA BEZPIECZEŃSTWA”, przedstawiono wybrane wyniki programu wieloletniego pn. „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” („Czynniki organizacyjne w kształtowaniu bezpiecznych zachowań pracowników”, „Nowoczesne metody doboru sprzętu ochrony układu oddechowego z wykorzystaniem wskaźnika ochrony i metod obrazowania 3D”) oraz projektów realizowanych przez CIOP-PIB („Sprzęt ochrony układu oddechowego chroniący przed nanocząsteczkami”). Zaprezentowano ponadto przykłady rozwiązań technicznych i organizacyjnych CIOP-PIB, służących poprawie bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwach. Omówiono także skuteczność nowoczesnych narzędzi w systemach zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy (PIP) oraz nowe technologie w procesie budowlanym a zagrożenia dla zdrowia pracowników (Instytutu Organizacji i Ochrony Pracy CON-LEX).
W drugiej części programu konferencji, przykłady produktów i rozwiązań służących poprawie bezpieczeństwa pracy przy pracach budowlanych zaprezentowali przedstawiciele: AKALA FARAONE Sp. z o.o. (nowoczesne środki ochrony zbiorowej do pracy na wysokości), ASSECURO (nowoczesne rozwiązania w stosowaniu zabezpieczeń przy pracy na wysokości) oraz ITURRI Poland Sp. z o.o. (nowoczesne rozwiązania w stosowaniu środków ochrony indywidualnej).
Będące przedmiotem tegorocznej kampanii dobre praktyki bhp z przedsiębiorstw zostały przedstawione w trzeciej części spotkania. Przedstawiono m.in.:
Jako jedną z metod rozwijanie współpracy między przedsiębiorstwami i wymiany dobrych praktyk bhp przedstawiono Forum Liderów Bezpiecznej Pracy.
Goście zagraniczni zaprezentowali: funkcjonowanie koordynatora bhp na budowie w Czechach, szkolenia pracowników w zakresie montażu i demontażu metalowych rusztowań stacjonarnych prowadzone we włoskiej firmie Faraone Industrie S.p.a. orazróżnice międzykulturowe a bezpieczeństwo pracy w ujęciu pracownika (spawacza) z Indii.
Uczestnicy konferencji zostali ponadto zapoznani z możliwościami praktycznego wykorzystania funduszu prewencyjnego ZUS
Konferencji towarzyszyła wystawa produktów i rozwiązań służących poprawie bezpieczeństwa pracy oraz wystawa plakatów bezpieczeństwa pracy (w formie roll-upów).
W drugim dniu konferencji przedstawiciele przedsiębiorstw wzięli udział w wizycie technicznej w Elektrowni w Kozienicach, na budowie nowego bloku energetycznego opalanego węglem kamiennym. Grupa ponad 100 specjalistów zwiedziła m.in. budynek kotłowni i maszynowni. Blok w Kozienicach zostanie przekazany do eksploatacji w 2017 r. Jego moc wyniesie 1075 MW, a sprawność netto, która osiągnie 45,59%, będzie jedną z najwyższych na świecie. Za budowę, montaż oraz wyposażenie nowego bloku są odpowiedzialni Polimex-Mostostal w konsorcjum z Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe (MHPSE), a zamawiającym jest polski producent energii elektrycznej ENEA Wytwarzanie S.A.
Przeczytaj streszczenia wybranych wystąpień: