Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Hałas to dźwięki o dowolnym charakterze akustycznym, niepożądane w danych warunkach i przez daną osobę.Dopuszczalny poziom dźwięku ze względu na ochronę słuchu na wszystkich stanowiskach pracy przy ośmiogodzinnym narażeniu wynosi 85 dB. Pamiętać jednak trzeba, że nawet hałas o stosunkowo niewielkim natężeniu (75-85dB), działający nieprzerwanie przez dłuższy okres czasu (kilka a nawet kilkanaście lat), może być przyczyną trwałego uszkodzenia słuchu oraz rozwinięcia się w organizmie chorób o podłożu nerwicowym.
Hałas jest w Polsce najczęściej występującym czynnikiem szkodliwym w środowisku pracy. Powoduje około 30% wszystkich chorób zawodowych w kraju. Jego działanie na organizm ludzki może być nie tylko szkodliwe, ale też uciążliwe tj. mające wpływ np. na jakość i wydajność pracy.
Źródła hałasu:
Metody zapobieganie szkodliwym i uciążliwym skutkom hałasu:
Hałas jest czynnikiem związanym z rozwojem cywilizacji technicznej i towarzyszy nam zarówno w środowisku pracy jak i życia. Należy go bezwzględnie eliminować lub ograniczać, jeżeli chcemy poprawić jakość naszego życia.
Lauraci edycji konkursu:
NAGRODZONE PRACE:
I nagroda – Marzenna Beata Musiał,
II nagroda – Tim Bastian,
III nagroda – Aneta Sedlakova,
Wyróżnienia:
Jan Bokiewicz | Anh-Van Nguyen |
Rafał Pankowski | Jarosław Zduniewski |
Jan Nuckowski | |
Uwaga!
Plakaty stanowią własność Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego. Prawa autorskie zastrzeżone, wykorzystywanie i kopiowanie zabronione. Bez pisemnej zgody Instytutu plakatów nie wolno reprodukować i przekazywać w żadnej postaci, w tym elektronicznej.