Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Europejski Konkurs DObrych Praktyk
|
Krajowy Punkt Centralny Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy zaprasza do zgłaszania nominacji do siódmego Europejskiego Konkursu Dobrych Praktyk w dziedzinie bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.
W 2006 roku konkurs jest kierowany do firm lub organizacji, w tym szkół, uczelni i organizatorów szkoleń, które wyróżniły się wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań zapewniających młodym ludziom bezpieczne rozpoczęcie życia zawodowego, a także działały na rzecz podnoszenia świadomości istnienia ryzyka zawodowego i zapobiegania mu.
Europejski Tydzień
|
Europejski Tydzień jest organizowany przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy we współpracy z państwami członkowskimi i prezydencją Unii Europejskiej. Europejski Konkurs Dobrych Praktyk stanowi jedno z głównych działań związanych z Tygodniem. Celem konkursu jest prezentacja przykładów dobrych praktyk, zastosowanych w szkołach, na uczelniach i w zakładach pracy, podnoszących wiedzę na temat ryzyka zawodowego, na jakie jest narażony młody pracownik w miejscu pracy.
Na czym polega konkurs?
|
Konkurs ma na celu wskazanie europejskim pracodawcom i pracownikom oraz studentom, uczniom i rodzicom, korzyści płynących ze stosowania dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.
Przyznanie nagród laureatom będzie stanowić dowód uznania ich roli w poprawie warunków pracy w Europie. Ponadto:
|
Jakie rodzaje dobrych praktyk można zgłaszać?
|
Przykłady dobrych praktyk to wdrożone rozwiązania mające na celu promocję skutecznego zarządzania bezpieczeństwem pracy i ochronę zdrowia młodych ludzi w miejscu pracy, a także rozwiązania zapobiegawcze, ograniczające częstotliwość występowania wypadków i uszczerbków na zdrowiu wśród młodych pracowników.
Wszystkie nominacje powinny obejmować dobre praktyki w zarządzaniu bezpieczeństwem pracy, w szczególności efektywne wykorzystanie oceny ryzyka i wdrożenie wynikających z niej wniosków, jak również powinny dotyczyć zapobiegania ryzyku zagrażającemu młodym ludziom.
Przykłady dobrych praktyk powinny w szczególności dotyczyć następujących zagadnień:
Efektywne działania dotyczące zarządzania bezpieczeństwem pracy, takie jak:
|
Szkolenia i nadzór jako element zintegrowanego podejścia, na przykład:
|
Co powinny przedstawiać przykłady? - wejdż na stronę
|
Przykłady dobrej praktyki nie powinny dotyczyć realizacji celów komercyjnych (dotyczy to szczególnie wyrobów, narzędzi i usług, które mogą być sprzedawane). W przykładach dotyczących pojedynczych osób, takich jak szkolenia, powinien być przedstawiony szerszy kontekst zarządzania bezpieczeństwem pracy i ocena ryzyka zawodowego. Z przykładami dobrej praktyki nagrodzonymi w poprzednich latach można zapoznać się na stronie Agencji:
http://agency.osha.eu.int/publications/reports/103/en/Accidentprevention.pdf.
Kto może wziąć udział?
|
Jak wziąć udział?
|
Szczegółowe informacje można uzyskać u krajowego partnera Agencji odpowiedzialnego za organizację Europejskiego Tygodnia.
Termin zgłaszania wniosków konkursowych upływa 1 sierpnia 2006 r.
Dla najlepszych przykładów dobrych praktyk, które wybierze Jury konkursu, przewidziano następujące nagrody:
Nagroda 1 stopnia – 3000 zł
Nagroda 2 stopnia – 2000 zł
Nagroda 3 stopnia – 1000 zł
Dyplomy i nagrody zostaną wręczone podczas uroczystego zakończenia Europejskiego Tygodnia 2006, które będzie miało miejsce w październiku 2006 r.
Dodatkowe informacje:
Krajowy Punkt Centralny Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy
ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa
tel. (0-22) 623 36 77, fax: (0-22) 623 36 93
e-mail: focalpoint@ciop.pl, www.mlodzipracownicy.pl