Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Kampanie informacyjne 2019-2024 |
Kampania społeczna 2019 - MODA NA BEZPIECZEŃSTWO |
Kampania społeczna 2018 - PRACA ODMŁADZA |
Kampania społeczna 2017- BEZPIECZNIE OD POCZĄTKU |
Kampania społeczna 2016 - ZDROWIE PRACOWNIKÓW ZYSKIEM FIRMY |
Kampania społeczna 2015 - PODZIEL SIĘ BEZPIECZEŃSTWEM. PROMUJ DOBRE PRAKTYKI BHP |
Kampania Społeczna 2014 - DOBRA KOMUNIKACJA ELEMENTEM BEZPIECZNEJ PRACY |
Kampania Społeczna 2013 "ZDROWA I BEZPIECZNA PRACA W SZKOLE" |
Kampania Społeczna 2013 "PRZEZ INNOWACJE DO BEZPIECZEŃSTWA" |
Kampania 2012-2013 - "Partnerstwo dla prewencji" |
Kampania 2012 - PREWENCJA WYPADKOWA |
Kampania 2011 - BEZPIECZNE MIEJSCE PRACY |
Kampania społeczna 2010 - Ryzyko zawodowe w przetwórstwie przemysłowym |
Kampania RYZYKO ZAWODOWE W GÓRNICTWIE 2009 |
Kampania RYZYKO ZAWODOWE W BUDOWNICTWIE 2008 |
Obchody Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy |
III Regionalne seminarium pt. „Narzędzia Komunikacji Wewnętrznej Ważnym Elementem Bezpiecznej Pracy w Organizacji”
10-11 października 2014 r., Łeba
Organizator: Ogólnopolskie Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Oddziały SŁUPSK / GDAŃSK
Patronat honorowy: Zarząd Główny OSPSBHP
Więcej informacji – slupsk@ospsbhp.pl
III Regionalne Seminarium BHP woj. pomorskiego
Łeba 10 - 11 października 2014 r.
W ramach kampanii “Dobra Komunikacja Elementem Bezpiecznej Pracy” dnia 10 października rozpoczęła się główna część seminarium pod roboczym tytułem - „Narzędzia Komunikacji Wewnętrznej Ważnym Elementem Bezpiecznej Pracy w Organizacji” Organizatorami tego działania były oddziały Słupsk i Gdańsk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
W seminarium wzięły udział 63 osoby z województwa pomorskiego – zrzeszonych w OSPSBHP z O/ Gdańsk i O/ Słupsk oraz przedstawicieli pracodawców i samych pracodawców. Zarząd Główny OSPSBHP objął patronatem honorowym to wydarzenie i był reprezentowany przez Prezesa Zarządu Głównego – Marka Nościusza. W seminarium uczestniczyła, a zarazem była jego głównym Prelegentem – Pani dr Ewa Matuska – Psycholog - Wykładowca z Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania w Słupsku. Wśród gości zaproszonych był Prezes Zarządu O/ Piła - Zygmunt Jeliński oraz przedstawiciele oddziału Bydgoszcz, a także przedstawiciel Firmy PHU MAREL PLUS z Gdańska Pan Mirosław Modrzejewski.
Część wykładową rozpoczął były Inspektor Pracy, Pan Hubert Bogusławski, który omówił problemy i sposoby komunikacji pomiędzy pracodawcą, a specjalistą bhp spoza zakładu pracy. Odniósł się również do sposobów komunikacji między pracodawcami, a Inspektorami Pracy, bazując na własnym doświadczeniu. Następnie Prezes o / Gdańsk, Pani Zofia Formella, przedstawiła ogólne założenia i cele tegorocznej Kampanii społecznej „Dobra Komunikacja Elementem Bezpiecznej Pracy”.
Część główną seminarium rozpoczęła dr Ewa Matuska. W pierwszej części teoretycznej Pani dr omówiła sytuację dotyczącą bezpieczeństwa i higieny pracy w Polsce na tle innych krajów. Przedstawiła również różnorodność narzędzi komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, które można zastosować w firmie. Podkreśliła jak ważnym elementem zarządzania, a także bezpiecznej pracy jest komunikacja w organizacji. Na przykładach przedstawiła rzeczywistość dotyczącą tej problematyki w polskich firmach.
Przeprowadzono także warsztaty z tematyki „Narzędzia Komunikacji Wewnętrznej Ważnym Elementem Bezpiecznej Pracy w Organizacji”. Uczestnicy zostali podzieleni na kilka grup. Każda z grup otrzymała zadanie/problem dotyczący BHP w firmie do rozwiązania. Zadaniem było ustalenie sposobu rozwiązania problemu, ustalenie narzędzi zakomunikowania o tym osobom, których dany problem dotyczy, terminu wykonania oraz oczekiwanych wyników. Po burzliwych obradach, każda z grup wyznaczała swojego przedstawiciela, który zaprezentował wyniki prac. Można było porównać działania oraz skorzystać z różnych sposobów spojrzenia na podobny problem.
Po zakończeniu warsztatów zaprezentowano „dobre praktyki BHP”, pierwsza głos zabrała Jolanta Olechnowicz - Specjalista ds. bhp z Firmy Cofely EC Słupsk, członek OSPSBHP w Słupsku, która omówiła „Dobre Praktyki” – w podnoszeniu świadomości bezpiecznej pracy poprzez spotkania integracyjne pracowników połączone z praktycznymi ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy, ewakuacji i zwalczania pożarów. Temat przedstawiła na przykładzie firmy Cofely działającej w branży ciepłowniczej.
“Dobre praktyki” – „Przewidywać, zapobiegać, ponieważ bezpieczeństwo jest sprawą wszystkich” – to temat prezentacji przygotowanej przez Panią Katarzynę Szulc z OSPSBHP Gdańsk. Problematyka ta została omówiona na przykładzie stoczni CRIST S.A., w której pracuje. Uczestnicy dowiedzieli się o praktycznych technikach wypracowanych i wprowadzonych w firmie CRIST SA.