Misja Instytutu jest dzialalnosc naukowo-badawcza prowadzona do nowych rozwiazan technicznych i organizacyjnych uzytecznych w ksztaltowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczenstwa pracy i ergonomii oraz ustalenie podstaw naukowych do wlasciwego ukierunkowania polityki spoleczno-ekonomicznej panstwa w tym zakresie.
OCENA RYZYKA ZAWODOWEGO
"Opracowanie kart charakterystyki zagrożeń i oceny ryzyka w wybranych zawodach dla potrzeb ukierunkowania doboru do zawodu oraz profilaktyki zagrożeń".
W ramach tego tematu opracowane zostaną karty charakterystyki zagrożeń dla wybranych zawodów. Zostaną w nich zawarte informacje dotyczące:
- nazwy i synonimów zawodu,
- definicji lub opisu czynności typowych dla danego zawodu,
- maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych podczas wykonywania danego zawodu,
- charakterystyki czynników zagrożenia typowych dla danego zawodu w tym
czynników fizycznych wraz z czynnikami mechanicznymi, czynników
chemicznych i pyłowych oraz czynników biologicznych,
- sposobów ograniczania lub eliminowania czynników zagrożeń w środowisku pracy.
Podczas realizacji tego tematu wykorzystane zostaną informacje dostępne w istniejących, komputerowych bazach danych oraz ekspercka wiedza specjalistów bhp oraz personelu służb medycyny pracy.
Zakład Ergonomii
Pracownia Fizjologii i Higieny Pracy
"Ocena obciążenia strażaków na podstawie wskaźników fizjologicznych podczas czynności ratowniczo-gaśniczych".
W ramach tego tematu badawczego, realizowanego w ramach PBZ pt. :"Ocena zagrożeń zdrowotnych i opracowanie wytycznych dla profilaktyki zdrowia PSP" (projekt koordynowany przez IMP w Łodzi), określone zostanie rzeczywiste obciążenie strażaków podczas wykonywania typowych akcji ratowniczo-gaśniczych w terenie oraz obciążenie organizmu podczas wysiłku fizycznego, wykonywanego w typowych ubraniach ochronnych, w warunkach mikroklimatu gorącego (symulacja w komorze mikroklimatycznej).
Zakład Ergonomii
Pracownia Fizjologii i Higieny Pracy
BHP dla
mikroprzedsiębiorstw
Serwis informacyjny dotyczący zasad oraz podstaw prawnych CERTYFIKACJI i oceny zgodności wyrobów w Polsce i Unii Europejskiej
Autorzy:
B. Krzyśków, S. Ordysiński,
Z. Pawłowska, M. Pęciłło-Pacek,
CIOP-PIUB, 2016 r.