Misja Instytutu jest dzialalnosc naukowo-badawcza prowadzona do nowych rozwiazan technicznych i organizacyjnych uzytecznych w ksztaltowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczenstwa pracy i ergonomii oraz ustalenie podstaw naukowych do wlasciwego ukierunkowania polityki spoleczno-ekonomicznej panstwa w tym zakresie.
Wymagania wstępne.
O certyfikat kompetencji specjalisty bezpieczeństwa i higieny pracy mogą ubiegać się osoby, które:
lub
lub
oraz
Wymagania dotyczące opracowywania przez wnioskujących dokumentacji potwierdzającej własne rozwiązania, wdrożenia, projekty i publikacje w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, tryb oceny dokumentacji potwierdzającej twórczy charakter związku wnioskującego ze służbą bezpieczeństwa i higieny pracy przedstawione są w odrębnych dokumentach.
Mogą być uznawane zaświadczenia o szkoleniach w jednostkach edukacyjnych znajdujących się w „Rejestrze jednostek edukacyjnych” prowadzonym w Ośrodku Oceny i Doskonalenia Kompetencji BHP.
Zaświadczenia o szkoleniach, ukończonych w jednostkach edukacyjnych o uznanych przez CIOP-PIB kompetencjach rozpatrywane są na mocy podpisanych umów.
Egzamin pisemny.
Egzamin pisemny przeprowadzany jest w dwóch etapach w formie sprawdzenia i oceny opracowanych przez kandydata i przesłanych do Ośrodka 3 dokumentów dotyczących:
Wymagane jest potwierdzenie przez pracodawcę zakładu pracy, dla którego opracowano ww. dokumentację, że powyższe dokumenty zostały opracowane przez kandydata i wdrożono je do stosowania. Ponadto, w przypadku gdy kandydat nie jest pracownikiem zakładu pracy potwierdzającego własnoręczne opracowanie przez kandydata ww. dokumentów, wymagane jest przedstawienie zlecenia na opracowanie dokumentacji.
W 1. etapie egzaminu następuje sprawdzenie i analiza wymienionej wyżej dokumentacji.
Na podstawie tej analizy wyznaczony ekspert Ośrodka formułuje 3 pytania otwarte, których celem jest weryfikacja wiedzy i umiejętności zademonstrowanych przez kandydata przy opracowywaniu wymienionej dokumentacji.
W 2. etapie egzaminu kandydat odpowiada na zadane przez eksperta Ośrodka 3 pytania dotyczące dokumentacji oceny ryzyka zawodowego, postępowania powypadkowego
i szkolenia wstępnego ogólnego. Pytania wysyłane są do kandydata pocztą elektroniczną
lub zadawane są i dokumentowane w trakcie telekonferencji.
Sprawdzenia i analizy przesłanej do Ośrodka dokumentacji dokonuje wskazany przez Ośrodek ekspert, który ocenia prawidłowość udzielonych odpowiedzi i odpowiednio dokumentuje ocenę ogólną.
Wymagania dotyczące dokumentacji potwierdzającej własne rozwiązania, wdrożenia, projekty i publikacje w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy
Osoba występująca o przyznanie certyfikatu kompetencji specjalisty bezpieczeństwa i higieny pracy powinna przedstawić, opracowany przez siebie dokument opisujący własne rozwiązania, wdrożenia lub projekty w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Opracowanie to powinno zawierać:
|
Ponowna certyfikacja
Ważność certyfikatu kompetencji dla specjalisty z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest odnawiana co 6 lat.
Warunkiem ponownej certyfikacji kompetencji jest: