Literatura
Wykaz aktykułów dotyczących zagadnień związanych ze statystyką wypadkową
1 Rejestrowanie i analiza wydarzeń wypadkowych bezurazowych
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY nauka i praktyka" 5/2003, str. 26
mgr inż. GRZEGORZ DUDKA; CIOP-PIB
Zwiększająca się liczba przedsiębiorstw wdrażających systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zaowocowała wzrostem zainteresowania rejestrowaniem wydarzeń wypadkowych bezurazowych. System rejestracji takich wydarzeń ma za zadanie gromadzenie informacji związanych z zagrożeniami wypadkowymi przed ich wystąpieniem, a ich analiza może wspomóc projektowanie skutecznych działań w zakresie prewencji wypadkowej.
2 Harmonizacja statystyk w zakresie wypadków przy pracy w krajach europejskich
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY nauka i praktyka" 10/2002, str. 6-9
dr inż. ZOFIA PAWŁOWSKA; CIOP-PIB
W celu zapewnienia harmonizacji statystyk wypadkowych Urząd Statystyczny Unii Europejskiej (Eurostat) we współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Komisji Europejskiej opracował jednolite zasady europejskich statystyk z zakresu wypadków przy pracy. W artykule przedstawiono podstawowe informacje o wypadku przy pracy, które zgodnie z tymi zasadami mają być rejestrowane w zharmonizowanych statystykach europejskich i porównano je z odpowiednimi informacjami rejestrowanymi w statystykach polskich. Wskazano podobieństwa i różnice w zasadach rejestrowania informacji o wypadkach przy pracy w statystykach polskich i europejskich.
3 Modelowanie wypadków przy pracy (1)
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY nauka i praktyka" 4/2002, str. 3-6
dr inż. LESZEK PIETRZAK; CIOP-PIB
W artykule przedstawiono podstawowe modele wypadków przy pracy wyjaśniające proces tworzenia wydarzenia wypadkowego, opisujące przebieg wypadku i jego skutki. Przedstawione zostały metody modelowania sekwencji zdarzeń i sytuacji wypadkowych. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione modele stosowane do badania wypadków i do celów statystycznych.
4 Modelowanie wypadków przy pracy (2)
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY nauka i praktyka" 5/2002, str. 6-9
dr inż. LESZEK PIETRZAK; CIOP-PIB
W drugiej części artykułu przedstawione zostały modele stosowane do badania wypadków przy pracy i ustalania ich przyczyn oraz modele wypadków stosowane do celów statsystycznych. Omówiono podstawowe cechy charakteryzujące poszczególne modele.