TRICHLOREK FOSFORYLU
IDENTYFIKACJA KLASYFIKACJA i OZNAKOWANIE WARTOŚCI NDS METODY OZNACZANIA WŁAŚCIWOŚCI FIZYKOCHEMICZNE INFORMACJE TOKSYKOLOGICZNE PIERWSZA POMOC INFORMACJE DODATKOWE
IDENTYFIKACJA
NazwaTrichlorek fosforylu
Numer CAS10025-87-3
Synonimytrichlorek-tlenek fosforu; tlenochlorek fosforu;
KLASYFIKACJA i OZNAKOWANIE
Wg Rozporządzenia WE nr 1272/2008 (CLP)
Klasyfikacja CLPAcute Tox. 2 (*) (Toksyczność ostra, kat.2 ), H330;
STOT RE 1 (Działanie toksyczne na narządy docelowe -powtarzane narażenie - kat.1.), H372(**);
Acute Tox. 4(*) (Toksyczność ostra, kat.4), H302;
Skin Corr. 1A (Działanie żrące/drażniące na skórę, kat. 1B), H314;
Oznakowanie CLP
Piktogramy GHS
Hasło ostrzegawczeNiebezpieczeństwo
Zwrot wskazujący rodzaj zagrożenia (H)H330: Wdychanie grozi śmiercią.
H372**: Powoduje uszkodzenie narządów poprzez długotrwałe lub powtarzane narażenie .
H302: Działa szkodliwie po połknięciu.
H314: Powoduje poważne oparzenia skóry oraz uszkodzenia oczu.
Zwrot wskazujący środki ostrożności (P)P304 + P340: W PRZYPADKU DOSTANIA SIĘ DO DRÓG ODDECHOWYCH: wyprowadzić lub wynieść poszkodowanego na świeże powietrze i zapewnić mu warunki do swobodnego oddychania.
P320: Pilnie zastosować określone leczenie (patrz … na etykiecie).
P405: Przechowywać pod zamknięciem.
P501: Zawartość/pojemnik usuwać do … .
P260: Nie wdychać pyłu/dymu/gazu/mgły/par/rozpylonej cieczy.
P280: Stosować rękawice ochronne/odzież ochronną/ochronę oczu/ochronę twarzy.
P301 + P310 + P330: W przypadku połknięcia: Natychmiast skontaktować się z OŚRODKIEM ZATRUĆ/lekarzem/…. Wypłukać usta.
P303 + P361 + P353: W PRZYPADKU KONTAKTU ZE SKÓRĄ (lub z włosami): Natychmiast zdjąć całą zanieczyszczoną odzież. Spłukać skórę pod strumieniem wody [lub prysznicem].
P304 + P340 + P310: W PRZYPADKU DOSTANIA SIĘ DO DRÓG ODDECHOWYCH: wyprowadzić lub wynieść poszkodowanego na świeże powietrze i zapewnić mu warunki do swobodnego oddychania.
P305 + P351 + P338: W PRZYPADKU DOSTANIA SIĘ DO OCZU: Ostrożnie płukać wodą przez kilka minut. Wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli są i można je łatwo usunąć. Nadal płukać.
P403 + P233: Przechowywać w dobrze wentylowanym miejscu. Przechowywać pojemnik szczelnie zamknięty.
Dodatkowe kody zwrotówEUH014: Reaguje gwałtownie z wodą.
EUH029: W kontakcie z wodą uwalnia toksyczne gazy.
Dodatkowe informacje
WARTOŚCI NAJWYŻSZYCH DOPUSZCZALNYCH STĘŻEŃ
NDS: 0,064 mg/m3
NDSCh:0,12 mg/m3
NDSP: -
METODY OZNACZANIA SUBSTANCJI W POWIETRZU ŚRODOWISKA PRACY
metoda zalecana przez jednostki badawczo-rozwojowe w dziedzinie medycyny pracy
WŁAŚCIWOŚCI FIZYKOCHEMICZNE
Właściwości podstawoweStan skupienia: ciecz
Masa cząsteczkowa: 153,33 g/mol
Temp. wrz.[°C]: 105,8 °C
Temp. top.[°C]: 1,25 °C
Prężność par [Pa] w 20 lub 25°C: 36 hPa
Właściwości dodatkowe
INFORMACJE TOKSYKOLOGICZNE
PIERWSZA POMOC
ZATRUCIE INHALACYJNE

Dbając o własne bezpieczeństwo przenieść poszkodowanego ze skażonej przestrzeni i zabrać go na świeże powietrze. Położyć poszkodowanego w spokojnym miejscu, ochraniać przed hipotermią. Najszybciej jak to możliwe, podawać poszkodowanemu glikokortykosteroid wziewnie. W przypadku problemów z oddychaniem, podawać poszkodowanemu tlen. Jeśli poszkodowany ma duszności pomóc poszkodowanemu przejśc do pozycji pół-siedzącej. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddych położyć go w pozycji bocznej. Jeśli poszkodowany przestał oddychać rozpocząć sztuczne oddychanie usta-nos. Jeśli nie jest to możliwe, rozpocząć sztuczne oddychanie usta-usta. Utrzymywać drożne drogi oddechowe. W przyadku zatrzymania akcji serca (brak odpowiedzi i brak normalnego oddechu), natychmiast przeprowadzić uciskanie klatki piersiowej i wentylacji. Jeśli jest dostępny, użyć automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED). Utrzymywanie funkcji życiowych (oddechowych i krążenia) jest najwyższym priorytetem. W międzyczasie wezwać medyka.

SKAŻENIE SKÓRY

Zetrzeć płyn ze skóry, najszybciej jak to możliwe za pomocą celulozy/papieru lub materiału tekstylnego. Dbając o własne bezpieczeństwo, usunąć skażone ubranie. Przemywać dotniętą powierzchnię skóry przez przynajmniej 10 do 20 minut pod bieżącą wodą. Zapewnić opiekę medyczną. Po rozległym skażeniu oczyścić poprzez wzięcie prysznica, jeśli istnieje taka możliwość. Uważać, aby unikać inhalacji oparów powstałych przy kontakcie z wodą (jeśli maska oddechowa była założony, należy sciągnąć ją po wzięciu prysznica). Położyć poszkodowanego w spokojnym miejscu, ochraniać przed hipotermią. W międzyczasie wezwać medyka na miejsce zdarzenia.

SKAŻENIE OCZU

Najszybciej jak to możliwe: Przemywać dotknięte oko przy szeroko otwartych powiekach przez 10 minut pod bieżącą wodą, w tym czasie chronić niedotknięte oko. Skierować strumień letniej wody prosto do oka w celu usunięcia substancji szybko i całkowicie. Następnie natychmiastowo przetransportować poszkodowanego do okulisty lub szpitala.

ZATRUCIE DROGĄ POKARMOWĄ

Przepłukać jamę ustną i wypluć ciecz. Podać poszkodowanemu 1 - 2 szklanki wody. Nie wywoływać wymiotów u poszkodowanego. Natychmiastowo wezwać medyka na miejsce zdarzenia. Podczas spontanicznych wymiotów trzymać głowę poszkodowanego nisko w pozycji na brzuchu, a przynajmniej w pozycji bocznej w celu uniknięcia penetracji wymiocin do układu oddechowego.
INFORMACJE DODATKOWE