Wyszukiwanie w bazie wiedzy

 
Koronawirus SARS-Cov-2

 

Nowo odkryty koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, suchym kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Infekcji może również towarzyszyć katar, ból gardła lub biegunka. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi.


 

 

 

Jak uniknąć zakażenia SARS-CoV-2

  1. Jeśli wychodzisz z domu, musisz zakryć nos i usta. Możesz to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Dzięki temu chronisz siebie i innych. 
  2. Myj często ręce z użyciem środka antyseptycznego, a jeśli nie masz go pod ręką dokładnie wodą i mydłem.
  3. Regularnie czyść powierzchnie, których dotyka wiele osób, np. blaty biurek w miejscach pracy, klamki, włączniki światła, itd.
  4. Koniecznie zachowuj bezpieczny dystans (1,5-2m) od innych osób.
  5. Upewnij się, czy informacje o COVID-19 pochodzą z wiarygodnych źródeł, takich jak krajowe instytucje służby zdrowia, personel medyczny czy WHO. Pamiętaj, że infekcja zaczyna się zazwyczaj od gorączki i suchego kaszlu, a nie od kataru.
  6. Unikaj podróży, gdy masz gorączkę lub kaszel. Jeśli objawy choroby pojawią się podczas podróży samolotem, niezwłocznie poinformuj o tym załogę, a po powrocie do domu skontaktuj się z personelem medycznym i opowiedz, skąd właśnie przyleciałeś.
  7. Podczas kichania i kasłania zasłaniaj usta łokciem, nie dłonią, lub używaj jednorazowej chusteczki, którą po użyciu niezwłocznie wyrzuć do śmieci. Potem umyj i zdezynfekuj ręce.
  8. Jeśli masz ponad 60 lat i problemy ze zdrowiem, np. cierpisz na niewydolność sercowo-naczyniową lub oddechową, cukrzycę, unikaj zatłoczonych miejsc, gdzie łatwo o kontakt z potencjalnie zarażonymi osobami.
  9. Jeśli poczujesz się źle, zostań w domu i wezwij lekarza lub zawodowego pielęgniarza/ ratownika, który na podstawie informacji o objawach choroby, podróży, które odbyłeś i kontaktów, jakie miałeś w ostatnim czasie, opracuje plan działania i podejmie decyzję, co do dalszego postępowania.

10. Jeśli zachorujesz, pozostań w domu, odizoluj się od pozostałych członków rodziny – również podczas posiłków, korzystaj z osobnych sztućców, talerzy, itp. W razie uczucia duszności, wezwij lekarza.

11. Jeśli odczuwasz niepokój, lęk, spróbuj znaleźć sposób na oderwanie myśli i uspokojenie się.

 

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z  informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia   https://www.gov.pl/web/zdrowie.