Wykaz Projektów
Streszczenie

Opracowanie interaktywnych symulacji szkoleniowych procesu zarządzania sytuacjami kryzysowymi w zakładach pracy na przykładzie obiektów infrastruktury krytycznej

Kierownik projektu: dr hab. inż. Andrzej Grabowski, prof. Instytutu

Streszczenie projektu:

Celem projektu było opracowanie rozwiązań wspomagających podnoszenie kompetencji kadry zarządzającej funkcjonowaniem przedsiębiorstw, zwłaszcza tych należących do kategorii infrastruktury krytycznej, w zakresie zarządzania sytuacjami awaryjnymi i kryzysowymi z uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa, gdyż tego typu zagrożenia nadal stanowią stosunkowo nową i nierozpoznaną kategorię zagrożeń.

W ramach realizacji 3. etapu projektu kontynuowano prace dotyczące implementacji poprawek w symulacjach szkoleniowych (4 gier dotyczących następujących środowisk wirtualnych: elektrowni, elektrociepłowni, tłoczni gazu i przepompowni wody) w oparciu o prowadzone testy wewnętrzne oraz testy z udziałem ochotników. Głównym celem było usunięcie wszelkich niewykrytych wcześniej wad oprogramowania, niezgodności ze scenariuszem szkolenia oraz optymalizacja i uzupełnienie środowisk wirtualnych. Prace miały ekstensywny charakter ze względu na dużą liczbę scenariuszy szkoleniowych, cztery zupełnie różne środowiska oraz liczbę i różnorodne zadania do wykonania przez osobę szkoloną w ramach poszczególnych scenariuszy.

Środowiska wirtualne były intensywnie modyfikowane na podstawie testów, tak aby ułatwić użytkowanie symulacji szkoleniowej i zmniejszyć ewentualne trudności z obsługą interfejsu człowiek-komputer – były to działania mające na celu zwiększenie użyteczności aplikacji i poziomu akceptacji technologii. Reorganizowano układ pomieszczeń na podstawie testów wewnętrznych, tak aby poprawić funkcjonowanie aplikacji. Dużym zmianom podlegało główne pomieszczenie kontroli, z którego osoba szkolona ma dostęp do obrazu z kamer zainstalowanych w różnych punktach obiektu Infrastruktury Krytycznej (IK), jak również do innych elementów umożliwiających komunikację z pracownikami obiektu IK sterowanymi przez komputer. Ekrany monitorów są również ważnym źródłem informacji o potencjalnych awariach – w celu uzupełninia wartości szkoleniowej symulacji wyświetlane są na żądanie dodatkowe informacje o możliwych przyczynach i skutkach awarii, a także sugerowanej procedurze przywracania sprawności obiektu IK.

 

 

Projekt IV.PB.08. Test symulacji szkoleniowej z udziałem ochotnika w ramach szkolenia pilotażowego

 

Projekt IV.PB.08. Najważniejsze składowe poziomu akceptacji technologii

 

Oprócz prac dotyczących interfejsu aplikacji i sposobów interakcji z środowiskiem wirtualnym prowadzono intensywne działania dotyczące optymalizacji treści środowisk wirtualnych w celu uzyskania jak największej liczby wyświetlanych klatek na sekundę (fps – frame per second) przy jak największej wizualnej jakości wyświetlanych na ekranie obiektów 3D, oraz na bieżąco testowano wprowadzane zmiany, tak aby całość była gotowa do przeprowadzenia badań z ochotnikami.

Wyniki szkolenia pilotażowego z udziałem 20 ekspertów w dziedzinie IK wskazują, że opracowane narzędzie szkoleniowe jest: użyteczne, charakteryzuje się wysokim poziomem akceptacji technologii, realistyczne i angażujące uwagę (wysoki poziom składowych obecności przestrzennej i realizmu symulacji), nie wywołuje objawów tzw. choroby symulatorowej i nie powoduje zbędnego obciążenia procesem szkolenia i stosowanym interfejsem człowiek – komputer. Uzyskane wyniki wyraźnie wskazują, że symulacje szkoleniowe zostały przygotowane w sposób prawidłowy i nadają się do wdrożenia. Wysokie wartości użyteczności i zamiaru używania udowadniają, że tego typu narzędzie szkoleniowe powinno być dobrze przyjęte przez końcowych użytkowników.

Wyniki 3. etapu projektu przedstawiono w 1 publikacji naukowej, we wskazówkach dotyczących przygotowywania gier symulacyjnych przeznaczone dla projektantów aplikacji szkoleniowych, w materiałach informacyjnych dotyczących możliwości zastosowania gier symulacyjnych (zamieszczonych na stronie internetowej CIOP-PIB) oraz zaprezentowano na 1 konferencji krajowej.



Jednostka: Pracownia Technik Rzeczywistości Wirtualnej

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022