Wykaz Projektów
Streszczenie

Opracowanie metody oceny narażenia na hałas z zastosowaniem techniki mikrofonu umieszczonego w uchu pracownika

Kierownik projektu: dr inż. Emil Kozłowski

Streszczenie projektu:

Celem projektu było opracowanie metody oceny narażenia na hałas, z uwzględnieniem maksymalnego poziomu dźwięku A i szczytowego poziomu dźwięku C, z zastosowaniem techniki mikrofonu umieszczonego w uchu pracownika.

W ramach realizacji 2. etapu projektu opracowano końcową wersję metody oceny narażenia na hałas z zastosowaniem techniki mikrofonu umieszczonego w uchu pracownika. Metoda ta oparta jest na porównaniu wyników pomiarów, w których wprowadzono odpowiednie korekcje, z obowiązującymi wartościami kryterialnymi. Wartości tych korekcji określono na podstawie przeprowadzonych badań z użyciem mikrofonu miniaturowego umieszczonego w przewodzie słuchowym manekina akustycznego, w sytuacji gdy sygnał testowy odtwarzany był przez różne modele zestawów słuchawkowych. Znając wartości tych korekcji, opracowano dwa sposoby wprowadzania korekcji do wyniku pomiaru parametrów hałasu, tj. sposób z wykorzystaniem korekcji jednoliczbowej lub sposób dający wynik bardziej dokładny, ale wymagający pomiaru poziomu ciśnienia w pasmach 1/3 oktawowych oparty na danych z normy PN-EN ISO 11904-1:2008. Końcowa wersja opracowanej metody oprócz określenia sposobu wprowadzania korekcji do wyniku pomiaru została uzupełniona o informacje dotyczące wyposażenia pomiarowego, dokładnej metodyki pomiaru czy też szacowania niepewności pomiaru. Szacowanie niepewności pomiaru uwzględnia zarówno niepewność typu A związaną z rozrzutem wartości wyników pomiaru poziomu dźwięku, jak i niepewność typu B związaną z błędami systematycznymi.

W bieżącym etapie projektu przeprowadzono także weryfikację opracowanej metody polegającą na sprawdzeniu, czy uwzględnione w opracowanej metodzie korekcje wyznaczone z użyciem mikrofonu miniaturowego umieszczonego w przewodzie słuchowym manekina akustycznego będą miały odzwierciedlenie, w przypadku gdy korekcje te będą wyznaczane z udziałem ludzi. W tym celu przeprowadzono pomiary prowadzące do wyznaczenia korekcji z udziałem 8 osób. Przed przystąpieniem do przeprowadzania pomiarów został złożony wniosek o wydanie uchwały w sprawie zgodności projektu badania naukowego z zasadami etyki dotyczącej badań z udziałem ludzi, który został zaopiniowany pozytywnie. Biorąc pod uwagę wszystkie osoby uczestniczące w badaniach oraz wszystkie modele zestawów słuchawkowych i sposoby ich łączenia ze źródłem dźwięku, korekcje te zostały wyznaczone na podstawie wyników badań 128 widm hałasu.

  

 

Projekt II.PB.19. Pomiar parametrów dźwięku odtwarzanego przez zestaw słuchawkowy przeprowadzany z użyciem mikrofonów miniaturowych

 

Wyniki badań wykazały, że wartości korekcji otrzymane za pomocą pomiarów przeprowadzonych z użyciem mikrofonu miniaturowego umieszczonego w przewodzie słuchowym manekina akustycznego i wartości tych korekcji otrzymane podczas pomiarów z udziałem osóbpokrywają się. Zatem wprowadzone do opracowanej metody oceny korekcje wyniku pomiaru parametrów hałasu przeprowadzanego z użyciem mikrofonu miniaturowego, które zostały wyznaczone w trakcie przeprowadzonych badań, są prawidłowe.

Wyniki 2. etapu projektu przedstawiono w 1 publikacji naukowej oraz zaprezentowano na 1 konferencji krajowej i 1 konferencji międzynarodowej.



Jednostka: Pracownia Zwalczania Hałasu

Okres realizacji: 01.01.2021 – 31.12.2022