Wykaz Projektów
Streszczenie

Ocena przydatności łączonych metod badawczych we wczesnej diagnostyce postaci naczyniowo-nerwowej zespołu wibracyjnego wśród osób zatrudnionych w narażeniu na wibrację miejscową

Kierownik projektu: dr n. med. Elżbieta Łastowiecka-Moras

Streszczenie projektu:

Celem projektu była analiza przydatności łączonych metod badawczych zastosowanych w diagnostyce wczesnej fazy postaci naczyniowo-nerwowej zespołu wibracyjnego, w grupie osób pracujących w narażeniu na drgania przenoszone przez kończyny górne. Wykrycie zmian chorobowych we wczesnym okresie rozwoju zespołu umożliwia podjęcie odpowiednio wcześnie profilaktyki zapobiegającej dalszemu rozwojowi zespołu wibracyjnego.

W ramach realizacji 3. etapu projektu opracowano broszurę informacyjną (wydaną w 200 egz. i zamieszczoną na stronie internetowej CIOP-PIB), aplikację mobilną na telefon pn. Stop chorobie wibracyjnej, ulotkę pn. Choroba wibracyjna (wydaną w 1000 egz.) oraz materiały informacyjne i szkoleniowe, jak również przeprowadzono szkolenie pilotażowe i opracowano publikację.

 

 

Projekt II.PB.14. Okładka broszury informacyjnej pt. Postać naczyniowo-nerwowa zespołu wibracyjnego – objawy, diagnostyka, profilaktyka

 

Broszura informacyjna przeznaczona jest dla pracodawców i specjalistów bhp pracujących w firmach, w których pracownicy narażeni są na drgania przenoszone przez kończyny górne w środowisku pracy. Przedstawiono w niej informacje na temat najczęściej występującej postaci zespołu wibracyjnego, tj. postaci naczyniowo-nerwowej, w tym jej objawów, diagnostyki oraz profilaktyki. Aplikacja mobilna oraz ulotka dedykowane są pracownikom eksponowanym w miejscu pracy na drgania przenoszone przez kończyny górne. Aplikacja zawiera niezbędne dla pracowników informacje na temat źródeł narażenia na drgania miejscowe w środowisku pracy, czynników ryzyka zespołu wibracyjnego oraz jego objawów, diagnostyki, leczenia i profilaktyki. Ulotka zawiera podstawowe informacje nt. zespołu wibracyjnego oraz sposobów ograniczenia ryzyka zachorowania.

Przeprowadzono 2 szkolenia pilotażowe dla specjalistów służby bhp. Szkolenia pilotażowe zostały przeprowadzone w dniach 30-31 maja oraz 19 października 2022 r. w CIOP-PIB, a uczestniczyło w nich łącznie 45 osób. W trakcie szkoleń przedstawiono prezentację multimedialną pn.: Zagrożenia dla zdrowia wynikające z drgań przenoszonych przez kończyny górne. Zespół wibracyjny – na temat postaci naczyniowo-nerwowej zespołu wibracyjnego oraz wybranych wyników badań własnych w ramach projektu.

Informacje na temat wszystkich opracowanych w ramach projektu produktów wraz z linkiem do broszury informacyjnej oraz aplikacji mobilnej zawierają materiały informacyjne zamieszczone w serwisie internetowym CIOP-PIB.

Wyniki 3. etapu projektu przedstawiono w 1 publikacji naukowej oraz zaprezentowano na 1 konferencji międzynarodowej (online).



Jednostka: Pracownia Fizjologii i Higieny Pracy

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022