Wykaz Projektów
Streszczenie

Analizy altmetryczne i bibliometryczne publikacji z zakresu bezpieczeństwa człowieka w środowisku pracy - indeksowanych w bazach bibliograficzno-abstraktowych, autorów afiliowanych w polskich i zagranicznych instytucjach naukowo-badawczych

Kierownik projektu: dr Witold Sygocki

Streszczenie projektu:

Celem głównym zadania była analiza występowania informacji o publikacjach naukowych z zakresu bhp, afiliowanych w instytucjach naukowo-badawczych, rejestrowanych w międzynarodowych bazach bibliograficzno-abstraktowych.

W ramach realizacji zadania wyszukiwano informacje o czasopismach i publikacjach dostępnych w bazach – w tym Web of Science CC, Scopus i uzyskiwanych przez nie wskaźnikach biblio- i altmetrycznych. Dodatkowo weryfikowano, czy publikacje te są udostępniane w otoczeniu sieciowym, w trybie open access. W celu realizacji prac analizowano m.in. zawartość czasopism prenumerowanych przez Bibliotekę CIOP-PIB, bazy i internet z wykorzystaniem stron WWW czasopism polskich i zagranicznych, także wyszukiwarek Google i Google Scholar. W bazach Web of Science Core Collection (WoS CC), Scopus wyszukiwano publikacje pracowników polskich instytucji naukowych i badawczych, następnie rejestrowano ich występowanie w ww. bazach i rejestrowano wskaźniki alt- i bibliometryczne. Kolejne prace dotyczyły wyszukiwania danych o cytowaniach publikacji pracowników CIOP-PIB i innych instytucji uzyskiwanych w latach 2017–2022 w WoS CC i Scopus. Wykorzystując dane z wcześniejszych lat, sprawdzano zmienność cytowań rok do roku (2020–2022). Weryfikowano zmienność i rejestrowane informacje o wskaźnikach altmetrycznych, które są rejestrowane w Scopus; weryfikowano występowanie wskaźnika Usage Count (Last 180 Days/Since 2013) występującego w WoS CC. Wyniki pracy wskazują, iż szeroko ujmowane zagadnienia z zakresu bezpiecznego funkcjonowania człowieka w procesie pracy podejmowane w pracach badawczych pracowników instytucji polskich są indeksowane w WoS Core Collection (WoS CC) i w bazie Scopus, jak też są odnotowywane w procesie komunikacji naukowej w takich serwisach jak np. ResearchGate. Dane te zostały zapisane w plikach .doc jako rezultat wyszukiwań w wyszukiwarkach i serwisach elektronicznych.

W ramach realizacji zadania zgromadzono i analizowano dane o czasopismach, publikacjach afiliowanych przez polskie instytucje. Korzystając z narzędzi InCites (WoS CC_Clarivate Analytics), SciVal (Scopus_Elsevier), opracowano analizy dotyczące polskich instytucji, których obszar badawczy jest związany z bhp; zaprezentowano m.in. ich współpracę z innymi jednostkami krajowymi i zagranicznymi, bazując na danych publikacyjnych za lata 2019–2022. W realizacji zadania poza sprawdzaniem i rejestrowaniem informacji o publikacji weryfikowano występowanie informacji o artykułach z zakresu bezpiecznego funkcjonowania człowieka w środowisku pracy, gromadzonych w bazach międzynarodowych we wcześniejszych latach, m.in. od 2017 roku. Uzyskane wyniki analiz pozwalają zauważyć przyrost publikacji indeksowanych w bazach i otoczeniu sieciowym, a także wzrost wskaźników bibliometrycznych, czego ilustracją jest kolejny rok wzrostu IF kwartalnika „International Journal of Occupational Safety and Egronomics”, tj.: IF 2021=2,665, IF 2020 = 2,601, IF 2019 = 1,601, IF 2018 = 1,377, IF 2017 = 0,648, IF 2016 = 0,469, czy też liczba indeksowanych publikacji i uzyskiwanych cytowań. Cytowania kwartalnika JOSE wg WoS CC (dane z 2022 r. w trakcie indeksowania w bazie): 2022 = 2223, 2021 = 2155, 2020 = 1603, 2019 = 1125 cytowań.

Podczas realizacji zadania sprawdzano dostęp do informacji o artykułach i do pełnych tekstów w otwartym dostępie open access w ramach bieżących zapytań użytkowników Biblioteki CIOP-PIB. Utworzono dokumenty elektroniczne, w których zarejestrowano artykuły indeksowane w międzynarodowych bazach bibliograficzno-abstraktowych wraz z informacją o wskaźnikach biblio- i altmetrycznych.

 

 

Zadanie 4.SP.25. Widok fragmentu informacji dot. kwartalnika JOSE (IF 2021 = 2,665) – trend wskaźnika IF, dostępny w bazie JCR usadowionej na platformie Web of Science (dostęp 30.12.2022)

 

W ramach realizacji zadania przygotowano 5 abstraktów w materiałach konferencyjnych, brano udział w seminariach i webinariach, a także udzielano wsparcia informacyjnego osobom zgłaszającym się do Ośrodka Informacji Naukowej i Dokumentacji CIOP-PIB. Na stronę WWW opracowano materiały informacyjne związane z realizowanymi pracami, w tym: wskaźnikami biblio- i altmetrycznymi, indeksowaniem w międzynarodowych bazach bibliograficzno-abstraktowych, ośrodkami naukowo-badawczymi z zakresu bhp i pracownikami naukowymi, których wyniki prac badawczych publikowane w czasopismach specjalistycznych z roku na rok są lepiej widoczne i osiągają coraz wyższe wskaźniki cytowań w świecie naukowym. Ponadto zorganizowano 7 szkoleń dla pracowników Instytutu, m.in. dotyczących narzędzi InCites (Clarivate Analytics) i SciVal (Elsevier).

Wyniki zadania przedstawiono w 8 publikacjach naukowych oraz zaprezentowano na 5 konferencjach o zasięgu krajowym i 3 o zasięgu międzynarodowym.



Jednostka: Ośrodek Informacji Naukowej i Dokumentacji

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022