Wykaz Projektów
Streszczenie

Utrzymanie i rozwój bazy wiedzy BioInfo ‒ wsparcie przedsiębiorstw w skutecznym zarządzaniu ryzykiem zawodowym związanym z występowaniem szkodliwych czynników biologicznych

Kierownik projektu: dr Małgorzata Gołofit-Szymczak

Streszczenie projektu:

Celem głównym zadania była systematyczna aktualizacja i rozbudowa bazy wspomagającej zarządzanie ryzykiem związanym z narażeniem pracowników na szkodliwe czynniki biologiczne. Cel ten realizowano poprzez dostarczenie pracodawcom i pracownikom krajowych przedsiębiorstw nowych materiałów dotyczących szkodliwych czynników biologicznych na stanowiskach pracy, udostępnionych bezpłatnie on-line.

Zgodnie z założeniami, w ramach zadania zmodernizowano stronę główną bazy BioInfo i opracowano graficznie oraz merytorycznie nową szatę graficzną bazy. W ramach aktualizacji bazy wprowadzona została klasyfikacja szkodliwych czynników biologicznych zgodnie z nowymi przepisami legislacyjnymi, nowe dane z zakresu czynników wiodących na stanowiskach pracy w służbie zdrowia, przemyśle przetwórstwa mięsnego w tartakach, stolarniach, mleczarniach, fermach drobiu i warsztatach samochodowych, materiały dotyczące wirusa SARS-Cov-2 i sposobach zapobiegania zarażeniu się nim oraz o zasadach postępowania z instalacjami wentylacyjnymi w pomieszczeniach, w których wirus był obecny. Opracowano i wprowadzono do bazy 10 list kontrolnych ‒ narzędzi wspomagających ocenę narażenia na stanowiskach pracy. Przygotowano i wprowadzono do bazy informacje z zakresu postępowania z odpadami medycznymi, postępowania poekspozycyjnego w przypadku narażenia na szkodliwe czynniki biologiczne, w postaci filmów instruktażowych pt.: „Jak poprawnie usunąć kleszcza z powierzchni skóry” i „Poprawne zakładanie i zdejmowanie środków ochrony indywidualnej podczas narażenia na szkodliwe czynniki biologiczne”. Opracowano i zamieszczono na stronie bazy instrukcje rysunkowe: „Jak się chronić przed kleszczem” oraz „Minimalny zestaw środków ochrony indywidualnej przeznaczony dla osób narażonych na szkodliwe czynniki biologiczne”. Opracowano graficzne i merytorycznie nowe podstrony „Odpady medyczne” oraz „Mikroorganizmy w obiektywie”. Opracowano i wprowadzono do bazy materiały do zakładek „Aktualności”, „Podstawy prawne”, „Ocena narażenia” oraz „Warto wiedzieć”. Regularnie odpowiadano na pytania pojawiające się w Forum BioInfo.

 

Zadanie 4.SP.12. Strona główna BioInfo

 

Przygotowano 36 numerów newslettera informującego prenumeratorów o nowościach, zmianach ustawodawstwa, odbywających się wydarzeniach (konferencjach i szkoleniach) oraz aktualizacjach bazy.

Przygotowano także materiały promocyjne bazy BioInfo w formie reklamy zamieszczonej w Bezpieczeństwie Pracy, podkładki reklamowej pod myszkę komputerową, ulotki informacyjnej rozpowszechnianej podczas szkoleń, seminariów i konferencji oraz informacji do serwisów społecznościowych.

W wyniku realizacji zadania etapu zadania powstała rozbudowana i zaktualizowana internetowa baza wiedzy BioInfo. Statystyka wejść na strony serwisu BioInfo w latach 2020-2022 kształtowała się na poziomie ponad 327 000 liczby zapytań. Niewątpliwie, wskazuje ona na stałe zainteresowanie problematyką niebezpiecznych czynników biologicznych w środowisku pracy oraz na potrzebę dalszego systematycznego rozwoju bazy.

Większość uczestników uznała, że informacje zawarte w bazie opracowane są w sposób wyczerpujący, a wiedza zdobyta podczas seminariów jest przydatna, ułatwia ocenę ryzyka zawodowego i może zostać wykorzystana do poprawy warunków pracy.

Wyniki zadania przedstawiono w 4 publikacjach naukowych i 2 popularnonaukowych oraz zaprezentowano na 2 konferencjach krajowych, 3 seminariach weryfikujących i 1 seminarium szkoleniowym.



Jednostka: Pracownia Zagrożeń Biologicznych

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022