Wykaz Projektów
Streszczenie

Zapewnienie integracji z sieciami europejskimi działającymi w zakresie bezpieczeństwa i ochrony pracy

Kierownik projektu: dr hab. inż. Dariusz Pleban, prof. Instytutu

Streszczenie projektu:

Celem głównym zadania było zapewnienie spełnienia przez Instytut zobowiązań wynikających z uczestnictwa w obligatoryjnym systemie oceny zgodności wyrobów poprzez integrację z sieciami europejskimi w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także rozwój kompetencji merytorycznych Instytutu jako jednostki notyfikowanej oraz wzmocnienie pozycji Instytutu zarówno na forum krajowym jak i międzynarodowym.

W ramach zadania zrealizowano następujące działania:

  • prowadzono współpracę międzynarodową w ramach europejskiej sieci ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa i ochrony pracy oraz ergonomii EUROSHNET, w tym w zakresie związanym ze współzorganizowaniem 7. Europejskiej Konferencji EUROSHNET,
  • zorganizowano XIX Międzynarodową Konferencję Zwalczania Hałasu Noise Control 2022,
  • uczestniczono w pracach koordynacyjnych jednostek notyfikowanych na poziomie międzynarodowym,
  • uczestniczono w pracach związanych z zorganizowaniem 3 międzynarodowych konferencji International Congress on Sound and Vibration ICSV27, ICSV28 oraz ICSV29,
  • uczestniczono w konferencjach związanych z bezpieczeństwem i ochroną pracy.

Doskonalenie kompetencji CIOP-PIB jako jednostki notyfikowanej zapewnia między innymi udział w pracach europejskiej sieci EUROSHNET adresowanej do ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa i ochrony pracy oraz ergonomii, skupionych wokół tematyki normalizacji, badań i certyfikacji. Z inicjatywy CIOP-PIB oraz pozostałych, koordynujących prace sieci EUROSHNET, instytutów badawczych, tj.: INRS (Francja), EUROGIP (Francja), KAN (Niemcy), DGUV (Niemcy), FIOH (Finlandia) oraz INSST (Hiszpania), zorganizowano 7. Europejską Konferencję na temat normalizacji, badań i certyfikacji w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy pn. „Artificial Intelligence meets Safety and Health at work”. Odbyła się ona 20 października 2022 r., w Paryżu, a jej celem było omówienie przyszłości bezpieczeństwa pracy w dobie wykorzystania sztucznej inteligencji w środowisku pracy. Wzięło w niej udział 121 uczestników, w tym przedstawiciele: instytutów badawczych, uczelni wyższych, jednostek normalizacyjnych, jednostek notyfikowanych, przedsiębiorstw, stowarzyszeń producentów oraz Komisji Europejskiej. W wygłoszonych przez zaproszonych prelegentów 10 referatach podkreślono, że sztuczna inteligencja coraz częściej wkracza do przedsiębiorstw, znajduje zastosowanie w narzędziach pracy, produktach i usługach. Wyjaśniono m.in., co należy rozumieć pod pojęciem sztucznej inteligencji, jak ją definiować. Przedstawiono dotychczasowe zastosowania sztucznej inteligencji, jak również omówiono planowane w niedalekiej przyszłości nowe kierunki wykorzystania sztucznej inteligencji. Podkreślano, że wykorzystanie sztucznej inteligencji w interakcji i we współpracy z człowiekiem generuje wiele nowych wyzwań i wymaga odpowiedzi na szereg pytań, np. czy pozostawienie decyzji dotyczących produkcji, organizacji pracy i przebiegu pracy systemom sztucznej inteligencji jest uzasadnione z etycznego punktu widzenia i z punktu widzenia bezpieczeństwa. Stosowanie sztucznej inteligencji ma również wpływ na przepisy prawa, zasady i procedury oraz na normy europejskie. W związku z tym omówiono między innymi wpływ stosowania sztucznej inteligencji na nowe kierunki prac normalizacyjnych, europejską politykę w zakresie opracowywania rozporządzeń UE dotyczących sztucznej inteligencji oraz na nowy obszar certyfikacji – certyfikację sztucznej inteligencji.

  

 

Zadanie 3.SP.10. Obrady 7. Europejskiej Konferencji na temat normalizacji, badań i certyfikacji w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy pn. „Artificial Intelligence meets Safety and Health at work”

 

Druga konferencja zorganizowana w ramach zadania, XIX Międzynarodowa Konferencja Zwalczania Hałasu Noise Control 2022, odbyła się w Zamku Biskupów w Lidzbarku Warmińskim w dniach 26-29 czerwca 2022 r. Wzięło w niej udział 90 osób z 8 krajów. Byli wśród nich przedstawiciele instytutów badawczych, uczelni wyższych oraz przedsiębiorstw. Program Konferencji obejmował 9 sesji tematycznych, podczas których wygłoszono 51 referatów, oraz sesje plenarne, w tracie których wygłoszono 9 referatów przygotowanych przez przedstawicieli takich jednostek naukowych jak: AGH, CIOP-PIB, Politechnika Gdańska, Politechnika Wrocławska, Technical University of Cluj-Napoca (Rumunia), University of Huddersfield (Wielka Brytania), University of Ottawa (Kanada). Podstawową tematyką referatów plenarnych i sekcyjnych były wyniki badań naukowych i prac rozwojowych dotyczących: wpływu hałasu na organizm człowieka, właściwości środków ochrony indywidualnej, działania z zakresu edukacji, kierunków prac normalizacyjnych oraz realizacji konkretnych rozwiązań technicznych służących walce z hałasem. Konferencji towarzyszyła wystawa, na której 8 firm krajowych i zagranicznych zaprezentowało swoje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie rozwoju aparatury pomiarowej oraz rozwiązań technicznych służących ograniczeniu hałasu i drgań mechanicznych.

 

 

Zadanie 3.SP.10. Uczestnicy XIX Międzynarodowej Konferencji Zwalczania Hałasu Noise Control 2022 podczas obrad

 

W ramach współpracy jednostek notyfikowanych przedstawiciele Instytutu prowadzili intensywne działania w ramach pięciu Grup Pionowych VG, funkcjonujących w obszarze rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/425 dotyczącego środków ochrony indywidualnej (tj.: VG1 Środki Ochrony Głowy”, VG2 „Sprzęt Ochrony Układu Oddechowego”, VG4 „Środki Ochrony Słuchu”, VG 5 „Odzież Ochronna, Środki Ochrony Rąk i Ramion” i VG11 „Sprzęt Ochrony przed Upadkiem z Wysokości”) oraz w ramach Grupy NoiseBody koordynującej działanie jednostek notyfikowanych w obszarze dyrektywy 2000/14/WE dotyczącej emisji hałasu do środowiska przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Szczególnie istotnym wynikiem udziału w pracach ww. grup jest uzyskana wiedza, w tym dotycząca interpretacji przepisów technicznych zawartych w rozporządzeniu 2016/425 i dyrektywie 2000/14/WE oraz w normach europejskich, zapewniająca zarówno rozwój kompetencji technicznych do prowadzenia oceny zgodności, jak i jednolite stosowanie wymagań prawnych. Przyjęte podczas posiedzeń jednostek notyfikowanych dokumenty techniczne w formie RfU oraz interpretacje norm europejskich będą stosowane w CIOP-PIB w procesach oceny zgodności środków ochrony głowy, sprzętu ochrony układu oddechowego, odzieży ochronnej, środków ochrony rąk i ramion oraz sprzętu ochrony przed upadkiem z wysokości.

Opracowano i opublikowano (online) monografię naukową pt. New techniques and methods for noise and vibration measuring, assessing and reducing. Digital Monograph.

W ramach zadania opracowano 5 publikacji naukowych oraz wygłoszono referaty na 5 konferencjach.



Jednostka: Zakład Zagrożeń Wibroakustycznych

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022